GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-09-2021 08:30   Güncelleme : 06-09-2021 08:30

"ÜRETİCİ, TMO'YU TERCİH EDİYOR"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, "Üreticiler serbest piyasadaki düşük fiyat karşısında tercihini Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) yana kullanıyor. Serbest piyasa daha çok fındık almak istiyorsa, TMO fiyatlarının üzerine çıkması lazım." dedi.

 

1 Eylül itibariyle başlayan TMO fındık alımlarının Ordu'da Altınordu, Ünye ve Fatsa'da devam ettiğini belirten Soydan, serbest piyasa fiyatlarının 23.50 lira seviyelerinde olduğunu, TMO'nun 26.5 liralık fiyatının altında kaldığı için de üreticiyi memnun etmediğini söyledi.

"Randımanın önemli katkısı var"

'Üreticilerimizin TMO'ya önemli ölçüde bir talebi var' diyen Soydan, sözlerine şöyle devam etti; "Önümüzdeki sürecin nasıl olacağını, TMO'ya taleplerin ne derecede olacağını ve TMO'nun alım şartlarının üreticiye nasıl yansıyacağını takip ediyoruz. Ama üreticinin bir tercihi var ve bunu da şimdilik TMO'dan yana kullanıyor. Burada önemli olan randıman alabilmek. Fındıkta 1 yıldır bakım ve maliyetlerimiz oldu. Bunların karşılanabilmesi için üreticilerimizin fındığının yüksek randıman gelmesi gerekiyor. Üreticilerin randıman alabilmesi için de özellikle nem oranına, kurutmaya ve çürük oranına dikkat etmeleri lazım. Randımanı en çok çürük etkiliyor.

"Panik yapmamak lazım"

Üreticilerimizin TMO'ya ilgi göstermesinde serbest piyasada fındık fiyatlarının düşük olmasının önemli derecede etkisi var. Çünkü serbest piyasa fiyatları, TMO'nun çok altında kaldı. Üretici de TMO'ya yöneldi. Üreticilerimiz doğrusunu yapıyorlar. İnşallah fiyatlar daha iyi seviyeye gelir. İnşallah TMO, alımlarına devam eder ve bu süre zarfında da serbest piyasadaki fiyatlar TMO'yu da geçer. Süreci takip edelim ve üreticilerimizde panik yapmasın. Sabırlı olsun."

"Acelesi olmayan bekletsin"

Şuan mevcut fiyatların üreticiler için yeterli olmadığını aktaran Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; "İşini bilen, fındığından iyi para kazanmak isteyen üretici, bugün 23-24 lira olan serbest piyasaya fındığını vermez, en iyi şekilde seçer, temizler, kurutur ve TMO'ya getirip randımanla beraber 26.5 liralık fiyatının üzerine çıkmaya çalışır. Üreticiler elbette serbest piyasaya da fındık indirmek zorunda kalıyor. Çünkü okullar açılıyor, işçi paraları verilecek. Üreticilerimiz, serbest piyasanın TMO'nun çok altında olduğunu unutmamalı. Üreticilerimiz, sabrederse, panik yapmazsa istediğine eninde sonunda ulaşacaktır. Ancak bu noktada serbest piyasaya fazla fındık inmemesi lazım. Üreticinin acelesi yoksa fındığını bekletebilir. Ürününü en iyi şekilde değerlendirmeleri için beklemeliler."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)