GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2021 08:55   Güncelleme : 28-09-2021 08:55

"ÜRETİCİ, SERMAYEYE MAHKUM EDİLDİ"

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, çiftçinin ürününü ilk defa en yüksek fiyattan sattığını söyleyen Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'ye, "Tarım bakanı, uzayda mı yaşıyorsun?" diye sordu.

 

Türkiye'nin en kötü tarım bakanı tarafından yönetildiğini öne süren Enginyurt, Öyle bir tarım bakanı var ki evlere şenlik. 'Çiftçimiz ilk defa en yüksek fiyattan ürün satıyor, çiftçimizin yüzü gülüyor, çiftçimiz mağdur değil' diyor." dedi.

"Uzayda mı yaşıyorsun?"

'Tarım bakanı, uzayda mı yaşıyorsun? Hakikaten bu ülkenin tarım bakanı mısın? Çiftçiden haberdar mısın?' diye soran Enginyurt, sözlerine şöyle devam etti; "Fındık üreticisi, geçen yıl 26 liraya fındık satarken, bu yıl ise serbest piyasaya fındığını 23 liradan satıyor tarım bakanı! 23 lira maliyetini bile karşılamıyor. İtalyan tekelci firma ve bir grup çete, fındıkta hakimiyet kurarak piyasaları alt üst etti. TMO'nun şartlarından dolayı üretici, tekelci sermayeye mahkum oldu. Üreticinin neyi mutlu? Fındık üreticisi, tarihinin en kötü dönemlerinden birisini yaşıyor.

"Üreticinin hakkı yeniyor"

Tarım bakanını derhal istifaya davet ediyorum. Eğer istifa etmeyip, çiftçinin bakanı olacaksan, bu tekelci sermayeye dur dedi. Bu sene rekolte düşük. Böyle bir dönemde fındığın en az 30 lira olması gerekirken, 23 liraya satılıyorsa, demek ki tekelci firmaya, fındık üreticisini teslim ettiniz. Ferrero olmasa fındık üreticisi yerlerde sürünür diyenler var. Bunlar sayesinde fındık üreticisinin hakkını yemeye devam ediyorsunuz."

Fındık üreticisine de seslenen Enginyurt, "eğer sesinizi çıkarmazsanız bizi sinsi sinsi soymaya devam edecekler." dedi.

"Tarım politikası yanlış"

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da bir açıklamada bulunarak, "Fındık gibi büyük çoğunluğunu ürettiğimiz bir ürün de bile fiyat politikasını Türkiye'nin belirleyemediği gerçeğiyle karşı karşıyayız. İktidarın gücü, vatandaşın ürettiği ürünü para ettirmesiyle ölçülür. Ürünün az olduğu bir dönemde fiyatın daha da artmasını bekliyoruz. Temel problem, yanlış tarım politikalarıdır. Demokratlar olarak, çiftçinin ve köylünün partisi olmaya devam edeceğiz. Tarımı stratejik alan edeceğiz." dedi.

Haber merkezi