GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 08:10   Güncelleme : 09-04-2021 08:10

"ÜRETİCİ DİK DURUYOR"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, "Serbest piyasa şuana kadar beklentilerin karşılığını vermedi. Ancak üreticilerimiz, bu sezon düşük fiyata karşı son ana kadar dik duruşunu gösterdi. Şuan üreticinin elinde % 20-25 fındık bulunuyor." dedi.

Serbest piyasada fındık fiyatlarının 21.5-23 TL arasında değiştiğini belirten Soydan, fiyatın farklılık göstermesine karşın hala üreticinin hakkı olan fiyatın oluşmadığını dile getirdi.

"Serbest piyasa beklentileri karşılamadı"

Üreticilerin düşük fiyata karşı sabrını sürdürdüğünü aktaran Soydan, sözlerini şöyle devam etti; "Üreticilerimiz fındığını elinden tutuyor. Ama yine de şuan kısmen de olsa pazara fındık iniyor. Fındığını bu şartlarda satmak istemeyen üreticilerimiz zaten fiyatın çıkmasını son ana kadar bekleyecektir. Henüz beklenen fiyat oluşmadı. Üreticilerimiz, en azından düşen fiyatlara yeniden çıkılmasını bekliyor. Fındık fiyatı yeniden 26 liraya seviyesine çıkana kadar üreticilerimiz fındığını elinde tutacaktır. Şuan üreticinin elinde %20-25 fındık bulunuyor. Serbest piyasadaki belirsizlik yine sürüyor. Serbest piyasa şuana kadar beklentilerin karşılığını vermedi. Üreticilerimizin beklediği fiyatlar henüz oluşmadı.

"Gelecek sezona bırakabilir"

Üreticilerimiz, fındığını bu ay sonuna kadar elinde tutup, istediği fiyatlara hala ulaşamazsa, birçok üreticimiz fındığını yeni sezona da bırakabilir. Sonuçta fındık uygun şartlarda iyi muhafaza edildiğinde saklanabilecek bir ürün. Üreticilerimiz, emeğinin karşılığını alacağı fiyatı göremezse, gerekirse fındığını gelecek sezona da bırakacaktır."

"Üretici sabrını sürdürüyor"

'Üretici, bu sezon düşük fiyata karşı son ana kadar dik duruşunu gösterdi' diyen Soydan, sözlerini şu şekilde tamamladı; "Zaten bu dik duruş yapılmalı. Eğer fiyatı kendine uygun görmüyorsa direncini gösterecek. Sonuçta fındık üreticilerimizin emeği ve maliyetleri karşılamasıyla üretiliyor. Üreticimizin ürününü daha iyi fiyatlara verebilmesi için mücadele etmesi önemli. Bunu her zaman yapmamız lazım. Fındığını satanlar da 22-25 lira gibi fiyatlar bularak sattılar. Daha yüksek fiyat bekleyen üreticilerimiz ise mücadele etti. Fındıkta artık üretici hak ettiğini alana kadar sabrediyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)