GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-07-2021 08:30   Güncelleme : 17-07-2021 08:30

"ÜLKEYE İHANET EDİYORLAR"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın fındığın tüm paydaşlarının katılarak gerçekleştirdiği 680 bin tonluk rekolte açıklamasına karşın 818 bin ton fındık rekoltesi açıklayan ihracatçılara 'Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar' diyerek tepki gösterdi.

 

Fındık rekolte komisyonunda yer almalarına rağmen rekolte beklediklerinden az çıkınca 680 bin tonluk rekolteye şerh koyan ihracatçılar, 15 günde yapılan rekolte çalışmalarını 3 günde yaparak 818 bin ton rekolte açıkladı. Tepkiler de beraberinde geldi.

"Üreticinin hakkını yedirmeyeceğiz"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, üreticinin hakkının yenilmeye çalışıldığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti; "Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar. Bu fındık üreticisinin alın terini, elinin emeğini ve kazancını size yedirmeyeceğiz, bunun için ant içtik. Fındık rekoltesinin resmi olarak belirlenmesi için tarım il müdürlüklerinin öncülüğünde ziraat odaları, TMO, Fiskobirlik, fındık borsaları, sanayici ve ihracatçı temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından yapılan kapsamlı bir çalışma sonucunda, fındık üreticisi her ilde ayrı ayrı rekolte tespitleri tüm katılımcıların imza altına alması sonucunda Tarım Bakanlığı yetkilileri tarafından kamuoyuna duyurulur.

"Allah ıslah etsin"

Bu rekolte tespit çalışmaları tüm komisyon üyelerinin tamamının katılımı ile yapılır. Fakat bu çalışmalar hakikaten çok yorucu ve zahmetli bir iş olduğu için genelde sanayici ve ihracatçı temsilcileri klimalı odalarında oturmayı tercih ederek bu çalışmaların sonuçlanması sonucunda oluşan rekolte tespit tutanaklarını imzalarlar veya ağa babalarının yönlendirmesiyle şerhlerini düşerler. Siz üretici bizim kırmızı çizgimizdir diye laf salatası yapacağınıza, bu çalışmalara katılır hakikatıi yerinde görür ve yapabilirseniz hür iradenizle gerçek çalışmalar sonucunda oluşturulan o rekolte tutanağına şerh düşmeden imza atarsınız. İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören bey gibi çıkıp 818 bin ton fındık rekoltesi açıklamazsınız. Yazık çok yazık bu fındık üreticisine ve ülkeye ihaneti bırakmalısınız artık. Aklınızı başınıza alıp para kazandırıp lüksler içerisinde yaşattığınız ağa babalarınıza hizmeti bırakıp, bu ülkenin ve üreticinin menfaatlerini ön plana çıkarmalısınız. Ne diyelim Allah’ım ıslah eder inşallah."

Haber merkezi