GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-02-2021 09:10   Güncelleme : 08-02-2021 09:10

TRT PAYI SMA HASTALARINA ÖDENMEYECEK!

TRT PAYI SMA HASTALARINA ÖDENMEYECEK!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’in, “TRT payı SMA hastaları için kullanılsın” önerisine, “Ülkemiz her şart altında vatandaşının tedavisini yapabilecek güçtedir” karşılığını verdi.

SMA hastası bebekler için düzenlenen kampanyalar çoğu zaman yeterli olmazken, tedavi için yeterli parayı toplayamayan aileler ise çocuklarının bir ömür boyu yürüdüğünü göremiyordu. Milletvekili Adıgüzel, önemli bir öneride bulunarak TRT payının SMA hasası çocuklar için kullanılmasını önerdi. Ancak gelen yanıt olumlu olmadı.

CHP’li Adıgüzel, SMA hastalarının sorunlarını Meclis gündemine taşıyarak Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermişti.

Adıgüzel, önergesinde, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortaklaşa bir protokol düzenleyerek, elektrik faturalarına eklenerek vatandaştan toplanan TRT payını SMA hastaları için bir yardım fonuna dönüştürme girişiminiz olacak mıdır” sorusunu yöneltti.

"Ücretsiz sunacağız"

Önergeyi yanıtlayan Koca, “SMA hastası çocuklarımız için güncel ve işe yaradığı tespit edilen tüm tedaviler SMA Bilim Kurulumuzun önerisi ile uygulanmaktadır. Ülkemiz her şart altında vatandaşının tedavisini yapabilecek güçtedir. Devletimiz bilimsel olarak etkinliği kabul edilen her tedaviyi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ücretsiz olarak vatandaşlarımıza sunmaya devam edecektir” dedi.

Haber merkezi