GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 08:10   Güncelleme : 27-09-2021 08:10

"TMO'YA BAŞKA, MANAVA BAŞKA"

Fındık manavı İsa Dursun, "Üreticilerimiz, TMO'ya seçilmiş nar gibi fındık götürürken, tüccara ise patozdan çıktığı gibi getiriyor." dedi.Fındık fiyatlarının bu yıl yeterli olmadığını aktaran Dursun, hava şartları iyi gitmediği için fındığın yaş kaldığını, çürükler olduğunu, bu yüzden randımanların düşük geldiğini ve kalitenin çok düştüğünü söyledi.

"Fındıkta randıman yok"

'Fındık kalitemiz bu yıl güzel değil. Bu da doğal olarak serbest piyasa fiyatlarına olumsuz olarak yansıyor' diyen Dursun, sözlerine şöyle devam etti; "İster istemez fındık fiyatları 23-23.5 TL bandına düşüyor. Fındığının kalitesine güvenen üreticilerimiz ise eğer ürününün kalitesine güveniyorsa, Toprak Mahsulleri Ofisi'ne götürüyor. Güvenmiyorsa mecburen serbest piyasaya getiriyor. Serbest piyasada da mevcut fiyatlara göre fındığının kalitesi doğrultusunda kaderine razı geliyor.

"İyi seçilmeli"

Hava şartları bu şekilde kötü devam ederse ve fındık kalitesi düzelmezse fiyatlar böyle gitmeye devam eder. Üreticilerimiz, ellerindeki fındıklarını güneşli bir hava olması durumunda güzelce harmana tekrar serip, kurutması ve seçmesi lazım. En azından bu şekilde fındığın kalitesi biraz düzelip, randıman az da olsa yükselir. Ama yine de iyi bir sonuç olacağa da benzemiyor. Burada hava şartları belirleyici olacak. Yoksa üreticilerimizin bu şartlarda piyasaya kaliteli bir mahsul sürmesi zor görünüyor."

"TMO'ya giden fındıklar nar gibi"

Son olarak üreticilere tavsiyelerde bulunan Dursun; "Üreticiler, ellerindeki fındığını çok iyi bir şekilde seçmeleri lazım. Toprak Mahsulleri Ofisi'ne götürülen fındıklar, boncuk gibi seçiliyor. Fındığı seçip oraya götürüyor. Çünkü fındığım 1-2 randıman yüksek gelsin diye düşünüyor. Bizi de aynı görsünler. Fındıklarını güzel bir şekilde seçip de manava getirsinler. Zaten o zaman fındığın randımanı artacak. Randımanın yükselmesi fiyata da yansıyacak. O zaman üreticilerimiz için de güzel olacak. Yoksa 'zaten para etmiyor, patozdan ne çıkarsa fındığı olduğu gibi seçmeden serbest piyasaya veriyorum' mantığı çok yanlış. Fındıklarını seçerlerse, randıman artar. 1 randıman 50 kuruşa tekamül ediyor. O da normal şartlara göre az bir şey değil. Üretici için yararlı bir durum." dedi.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü (Özel Haber)