GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2021 08:03   Güncelleme : 23-11-2021 11:07

"TMO, ÜRETİCİYİ YALNIZ BIRAKMAMALI"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatlarının serbest piyasada 24 TL seviyesine kadar yükseldiğini ancak bunun yeterli olmadığını belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) yıl sonunda piyasadan çekilmesi durumunda fiyatların daha da düşebileceğini söyledi.

31 Aralık'ta TMO'nun alımlarının sona ermemesi gerektiğinin altını çizen Soydan, alımların en az Mayıs ayına kadar devam etmesinin üreticinin lehine olacağını dile getirdi.

"Yeterli değil"

Serbest piyasa fiyatlarının üreticiyi memnun etmediğini aktaran Soydan, "Serbest piyasada 24 TL ve üzerine çıkan fiyatlar var. Ancak bunlar yeterli değil. Sonuçta üreticilerimiz 23-24 lira bandında serbest piyasaya önemli ölçüde fındık indirdi. İndirmek zorundaydı. Toprak Mahsulleri Ofisi de alımlarına devam ediyor. Buna rağmen serbest piyasa fiyatları hala istenilen seviyede değil. 24 TL üreticinin maliyetini karşılamasına bile yardımcı olmuyor. TMO'nun fındık alımları Aralık ayının sonunda son bulacak. Bu doğru olmaz. Burada kaybeden üretici olur. Üreticinin bu yıl TMO'nun alımlarına ihtiyacı var. Çünkü şuan serbest piyasa TMO fiyatlarının altında olmasından dolayı, alımların en azından Mayıs ayına kadar devam etmesi gerekir." dedi.

TMO'nun alımlarına devam etmesi yönünde taleplerinin olacağını aktaran Soydan, süreci yakinen takip ettiklerini söyledi.

"TMO'nun alımları önemli"

Yetersiz olan serbest piyasa fiyatlarının TMO'nun alımları olmadan daha da düşebileceğini söyleyen Soydan, "TMO'nun çekilmesi olumlu olmaz. Sonuçta bir regülatörlük görevi görüyor. Üreticilerimiz bu sezon fındığını 26.5 TL'ye verdi ancak serbest piyasada aynı durum söz konusu olmadı. Üreticilerimiz 23 TL'ye bile fındık vermek zorunda kaldı. En azından bundan sonra fiyatların serbest piyasada yükselmesi ya da düşmemesi için TMO'nun mutlaka yeni yılda da alımlara devam etmesi gerekiyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)