GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 08:45   Güncelleme : 07-06-2021 08:45

"TMO OYUNLARI BOZDU"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) piyasada olmasının tekelci firma ve iş birlikçilerinin oyunu bozduğunu belirterek, "Fındık alımları da her yıl 1 Temmuz'a kadar devam ederse, üreticimiz hak ettiği değeri görecektir." dedi.

TMO'nun piyasada yer alması sayesinde fındık üzerinde oynanan oyunların azaldığına dikkati çeken Akça, sürekli piyasada olması durumunda ise üreticinin daha da rahat edeceğini dile getirdi.

"TMO'nun varlığı üreticinin lehine"

TMO'nun özellikle son yıllarda üreticinin en büyük destekçisi olduğunu söyleyen Akça; "Ziraat odaları olarak TMO'nun 2-3 yıldır yapmış olduğu uygulamaların doğru olduğunu düşünüyoruz. TMO'nun varlığı üreticinin lehinedir. Çünkü artık üreticinin bir garantörü haline gelmiştir. Bu sayede fındık üreticimiz, TMO'nun yanında durduğunu hissetmiştir. Tekelci firma ve iş birlikçilerinin de birçok oyununu bozmuştur." dedi.

"Alımlar yıl boyu devam etmeli"

'TMO'nun 25 Ağustos'ta başlayan fındık sezonunun bitiş tarihini 31 Aralık değil, 1 Temmuz'a çekmesini talep ediyoruz' diyen Akça, sözlerini şöyle tamamladı, "Bize göre tek yanlış bu. TMO'nun alımları, yıl boyunca devam etmelidir. Alımları 1 Temmuz'a kadar uzarsa, üreticilerimiz daha da rahat eder. Bu konuyu yetkililerle, milletvekilleriyle görüşüyoruz. TMO, üreticimizin yanında durdu. Alımları her yıl 1 Temmuz'a kadar devam ettirirse, tekelci firma ve iş birlikçilerinin oyunu da bozulacak. Böylece üreticimiz hak ettiği değeri görecektir."

Akça, TMO'nun yeni fındık sezonunda da hasat öncesinde fındık alım fiyatını açıklayarak piyasada olacağını söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)