GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 08:00   Güncelleme : 08-09-2021 08:00

TEZGAHLARDA İSTAVRİT VE BARBUN BOLLUĞU

TEZGAHLARDA İSTAVRİT VE BARBUN BOLLUĞU

Ordu'da palamut beklentisi henüz gerçekleşmezken, tezgahlar taze istavrit ve barbun ile doldu. Balıkçı esnafı Ulaş Öcalan, "Şuan için istavrit, barbun ve mezgit günlük çıkıyor. Vatandaşlarımız günlük taze balıkları tercih etsinler." dedi.

 

Ordu'da balık avı sezonu istavrit bereketiyle başladı. Ağları dolduran istavrit, tezgahlarda da en çok sorulan balık haline geldi. İstavritin yanı sıra barbun ise ikinci tercih oldu.

"Balıklar taptaze"

Balıkçı esnafı Ulaş Öcalan, balık sezonunun ilk günlerini şu şekilde değerlendirdi; "Balık sezonumuz açıldı. Şuan da vatandaşımızın ilgisi güzel. Çünkü istavrit ve barbunda bolluk var. Bol olduğu için fiyatlar da ona göre uygun. Bu da vatandaşımızın ucuz balık yemesinde etkili oluyor. Taze ve bol olan istavrit ve barbunu kaçırmasınlar. İstavritin kilo fiyatı değişkenlik gösterebiliyor. 5, 7.5 ya da 10 lira olabiliyor. Örneğin bugün 7.5 lira. 1.5 kilosunu 10 liraya veriyoruz. Ama şuana kadar hiç 10 liranın üzerine çıkmadı. Maksat vatandaşımız ucuz ve taze balık yesin. Bizim tezgahımızda günlük balıklar yer alıyor. Gönül rahatlığıyla gelip taze balıklarını alarak evlerine götürebilirler. Yerli Perşembe barbunun kilosu ise 20 ila 30 lira arasında değişiyor."

"Hamsi için Ekim'i bekleyelim"

Hamsinin Ekim ayında çoğalabileceğini söyleyen Öcalan, "Hamsi var ancak küçük olduğu için fazla gelmiyor. Şuan için Marmara hamsisi var. Yerli hamsiye tam olarak Ekim ayıyla beraber başlanır. İnsanlar o zaman da hamsiye doyacaktır." dedi.

Henüz iri palamutların çıkmadığını aktaran Ulaş Öcalan, şimdilik küçük teknelerin tuttuğu Çingene Palamutunun olduğunu ancak onun da fiyatının pahalı olduğunu söyledi.

"Mezgitsiz olmaz"

Mezgitin tezgahta her zaman olduğunun altını çizen Öcalan, "Perşembe'den yerli kayık mezgitimiz de günlük geliyor. Ordulular için mezgit vazgeçilmez bir balıktır. Vatandaşlarımız mezgite de büyük ilgi gösteriyor. Mezgitin kilosu ebatına göre 20-30 lira arası değişiyor." diye konuştu.

"İstavrit, barbun ve mezgiti tercih edin"

Barbun, istavrit ve mezgit ile başlayan sezonun hamsi ve palamut ile devam edeceğini söyleyen Balıkçı esnafı Ulaş Öcalan, "Ordu'da fındık sezonu da sona erdi. Vatandaşlarımız şehre indi. Biz bundan önce olduğu gibi yine ucuz, kaliteli ve taze balık vermeye devam edeceğiz. Denizlerimiz daha da bereketli olacaktır. Taze balık yemek isteyen vatandaşlarımız şuan için istavrit, barbun ve mezgiti tercih etmelidir." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)