GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-07-2021 09:05   Güncelleme : 06-07-2021 09:05

"TERS KELEPÇE TAKILMASI YANLIŞ"

Büyük Birlik Partisi Ordu İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü, ters kelepçe ile gözaltına alındı. Göz altının hükümete yönelik eleştirilerden dolayı olduğu iddia edildi. Valilik, polislerin Yümlü'nün iş yerine 'Kovid-19 temaslısı olduğu için' gittiğini açıkladı. BBP İl Başkanı Durmuş Zor ise olayın hükümeti eleştirmekle alakası olmadığını belirterek, ters kelepçe takılmasının da yanlış olduğunu söyledi.

 

BBP Kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü'ye ters kelepçe takılarak göz altına alınması ülke gündemine otururken, partinin il başkanı Durmuş Zor da basın toplantısı düzenleyerek duruma tepki gösterdi.

"Temaslı değil"

Ters kelepçe takılmasının kesinlikle kabul edilemeyeceğini aktaran Zor, sözlerine şöyle devam etti; "İl Kadın Kolları Başkanımız Fatma Yümlü'nün 2 iş yerinden biri olan Altınordu'daki iş yerinde çalışan bir personelin covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu Fatma Yümlü'nün Fatsa'dan Ordu merkeze gelmesi ve 2 saat sonrada sağlık il müdürlüğü filyasyon ekiplerinin Fatma Yümlü'ye temaslı olduğu gerekçesiyle tutanak tanzim etmeleri ile başlıyor. Fatma hanım Fatsa'da ikametgah ettiğini, 3 gündür bu personeli ile teması olmadığını belirterek, karantinaya girmeyi kabul etmeyeceğini söylüyor. Hakkında işyeri sahibi olmanın dışında bir beyanda olmadığını belirtiyor. Filyasyon ekipleri polisi çağırarak Fatsa hanımın emniyete götürülmesi talebinde bulunuyorlar. Emniyet görevlilerine de temaslı olmadığını anlatmasına rağmen bir ekip daha çağırarak 8-10 polis ile görev icra etmeye başlıyorlar. Fatsa hanım 'Sizinle emniyete, savcılığa da giderim ama şu müşterilerimiz çıksın, personel ile iş yerini kapatayım, ondan sonra giderim' demesine rağmen emniyet yetkilisi daha aceleci davranarak kendilerine mukavemet ettiğini söyleyerek ve ses tonunu da artırarak kelepçe vurun diyor.

"Bayana ters kelepçe vurmayı reva görüyorlar"

Fatsa Yümlü, 'ben terörist değilim, bana kelepçe vuramazsınız' demesine rağmen en extrem durumlarda ve son çare olarak uygulanması gerektiği ters kelepçe ile ilgili İç İşleri Bakanlığı talimatlarına rağmen bir bayana ters kelepçe vurmayı reva görüyorlar. Bu işlem adli-idari olarak soruşturulmalıdır. Emniyete bu kötü şartlarda götürülen kadın kolları başkanımızın ifadesi dahi alınmadan hastane raporu ile 20-25 dakika süre içerisinde iş yerine geri bırakılmıştır. Temaslı bir bayan, bir insana, bunların yapılması kadar tehlikeli ise neden ikametgahı olan Fatsa'ya götürülmedi? Veya bir yurda bırakılmadı da iş yerine bırakıldı? Olay, 2 Temmuz'da olduğu halde temaslılık işlemi sistemde 1 Temmuz'da nasıl başlatıldı? İş yeri çalışanı sağlık müdürlüğünün ilgili birimini arayarak ben Fatsa hanımla temaslıyım demedim diyerek sistemden düşüş işlemi başlamasına rağmen neden 4 gündür sistemde temaslı görünmektedir? Bu halden dolayı hastaneden rapor alamamakta, yasal işlemler için avukata vekalet verememekte, bugün kendisini ilgilendiren basın toplantısına gelememektedir.

"İktidarı eleştirmesiyle alakası yok"

'Kendi beyanı ile bu olayın bir televizyon programında iktidarı eleştirmesi ile direkt bir ilişkisi yoktur' diyen Zor, sözlerini şöyle tamamladı; "Çünkü onlarca insan iktidarı eleştiriyor. Bizde iktidarın doğrularına doğru, yanlışlarına yanlış diyoruz ve demeye de devam edeceğiz. Olaydan haberdar olduğu andan itibaren genel başkanımız Mustafa Destici, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'yu bilgilendirdi. Ordu valimiz Tuncay Sonel'i arayarak görüştü. Bende sayın valimizle 2 kere telefonla görüştüm. Bugün de makamında görüşerek buraya geldim. Sayın vali, personelleri ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığını söyledi. Biz partinin bütün kademelerinde görevli kişilerle bu hukuki sürecin takipçisi olacağız."

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü