GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-02-2021 08:15   Güncelleme : 15-02-2021 08:15

“TEKLİF BİLE EDİLEMEZ!”

“TEKLİF BİLE EDİLEMEZ!”

 

Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilemeyeceğini, dahası teklif bile edilemeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın yeniden gündeme getirdiği yeni anayasa çalışmalarını, değerlendiren Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, Anayasa’nın ilk 4 maddesini hatırlattı:

“Anayasa'nın ilk dört maddesi Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ilkelerdir. Değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

Madde 1: Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Madde 3: Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

Madde 4: Anayasanın 1’inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2’nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3’üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.” Haber merkezi