GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 08:25   Güncelleme : 16-07-2021 08:25

"TEK ÇÖZÜM AŞI"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, aşılama hızının arttığını ancak hala bazı vatandaşların aşıya mesafeyle yaklaştıklarını belirterek, hurafeler yerine aşıya inanmak gerektiğini söyledi.

 

Koronavirüs aşılarının koronavirüsün yanı sıra mutasyonlara karşı da etkili olduğunu aktaran Coşkun, vatandaşların aşıya yürüyerek değil koşarak gitmesi gerektiğini savundu.

"Hurafelere inanmayın"

Aşının hiçbir yan etkisi olmamakla beraber vücutta oluşturduğu antikorlarla insanları koronavirüsten koruduğunu belirten Coşkun, sözlerine şöyle devam etti; "Aşılama kampanyasıyla beraber bütün vatandaşlara aşılama ücretsiz yapılıyor. Haziran ayı itibariyle aşılama hızı arttı. Vatandaşlarımızın da aşılamaya bir ilgisi var. Ancak bu noktada hala hurafelere inanıp aşı olmak istemeyen bir çoğunluğu görüyoruz. Aşıya gitmemek yanlıştır. Dünyada herkes koronavirüsün bir tedavisi olmadığını biliyor ama önlenmesi de sadece aşıyla olur. Bu yüzden aşıya koşarak gidilmeli. Elimizde bol aşı olmasına rağmen aşıya hiç gitmeyen ya da geç giden vatandaşlarımız var. Lütfen aşınızı olun. 'Aşı kısırlık yapıyor, aşı kalp krizi yapıyor, aşı koronavirüs yapıyor' gibi hurafeler gerçek değil. Aşının insanların hayatını kolaylaştırıcı, insanları daha bağışıklı bir duruma getirmekten başka hiçbir faaliyeti yok."

Ordu'nun aşılama konusunda Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu aktaran Coşkun, aşılama ve maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulmaya devam edilmesi durumunda daha iyi duruma gelinebileceğini söyledi.

Ordu Hayat/Gözde Özgür (Özel Haber)