GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2021 08:40   Güncelleme : 14-09-2021 08:40

TATLI SAHTEKARLIK

TATLI SAHTEKARLIK

 

Piyasada satılan balların yüzde 90’ının sahte olduğunu ileri süren CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, bundan bilgisi olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ’hodri meydan’ dedi.

Ülkemizdeki balların %90’ının sahte olduğunu ve bu durumdan Tarım Bakanı’nın da haberdar olduğunu iddia eden Adıgüzel, şunları söyledi;

160 numunenin 145i sahte

“Türkiye’deki marketlerin raflarındaki balların %90’ından fazlası sahte. Elimizde bununla ilgili yapılmış analizler ve tespitler var. Tüm piyasada satılan 108 firmaya ait balın 160 numunesi incelendi. Sadece 15 numune gerçek bal çıktı. 145’i sahte veya katkı maddesi var. Yani sağlam bal %10 bile değil.

Bakanlık da biliyor

Daha da kötüsü; bu durum Tarım Bakanı Pakdemirli ve Tarım Bakanlığı üst yönetimine şahsen iletildi. Bürokratları da bu durumu biliyor. Buna rağmen müdahale edilmiyor. Yani Tarım Bakanı çocuklarımızın, gençlerimizin sahte bal yemesine ve toplumun zehirlenmesine aracılık ediyor. Yapılması gereken Türk Gıda Kodeksinde ve ilgili mevzuatta değişiklik yaparak, Tarım Bakanlığı’nın laboratuvarlarını bu sahteciliği ortaya çıkaracak şekilde genişletmek. Fakat şu andaki mevzuat ve laboratuvar olanakları ile dahi sahteciliğin %50’sini yakalayacak durumdalar. Ama samimi değiller ve bunu dahi yapmıyorlar. Maalesef Tarım Bakanı da Tarım Bakanlığı bürokrasisi de bu işin içerisinde.

Bizim elimizdeki çalışmada yapılan analiz sonuçlarına göre ballarda en az 1 tane katkı maddesi var. 2, 3 hatta 4 çeşit katkı konulanlar var. Tarım Bakanlığı bürokrasisinde bu işten haberleri olduğu halde müdahale etmeyen kişileri de biliyoruz. Bu şekilde balda sahtecilik yapan firmaların isimleri de bizde kayıtlı.

Sahtecilik yarışı

Bunların özellikle piyasada mahalle aralarına kadar yaygınlaşan zincir marketlerde olduğunun bilinmesini isterim. Ucuz ürün satma adına sahtecilikte yarışıyorlar. Tarım Bakanı bu durumu bildiği halde müdahale etmemiştir, etmiyor. Pakdemirli’ye meydan okuyorum. Kendisi ile her yerde her mecrada yüzleşmeye hazırım. Hodri meydan!” Haber merkezi