GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-07-2021 21:16   Güncelleme : 11-07-2021 21:16

TAŞ OCAĞI HEYELAN BÖLGESİNDE ÇIKTI

TAŞ OCAĞI HEYELAN BÖLGESİNDE ÇIKTI

                  Ordu Çevre Derneği ve Eymür halkının Altınordu Belediyesi’nin Ulubey Eymür Mahallesi’nde açmak istediği taş ocağı projesinin “yürütmeyi durdurma” ve “iptal” istemli açtıkları davanın bilirkişi heyeti raporu davacıların lehinde çıktı.

                  Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu adına yapılan açıklamada, “Köylülerle açtığımız davanın bilirkişi incelemesinde ÇED dosyasındaki bilgiler çerçevesinde itirazlarımızı yaptık. Öncelikle halkın toprağına, suyuna sahip çıkışları önemliydi. Mahkeme heyeti ve bilirkişi heyeti incelemelerini yaptılar hem derneğimizi ve köylüleri dinlediler hem de Altınordu Belediyesi avukatını. Ruhsat ve ÇED alanını gezerek not aldılar. Hazırladıkları rapor gerekçelerimizi teyit etti. Bilim insanları olarak taş ocağı yapılmak istenen yerin heyelan bölgesi olduğunu, ayrıca halkın su kaynaklarının bu alanda bulunduğunu yerinde tespit ettiler. Raporlarında yer verdiler.” denildi.

                  ORÇEV Yönetim Kurulunun açıklamasında Bilirkişi Heyeti raporunda yer alan bilgilere de yer verildi. Raporda; dava konusu projenin proje tanıtım dosyasında ifade edildiğinin aksine aktif heyelan alanı olan bölgede bulunduğu, hatta ÇED alanının bir bölümünün aktif heyelan alanının içinde kaldığı belirtilerek, “kurulması planlanan Bazalt Ocağı Projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirilmesi Gerekli Değildir kararının teknik olarak yeterli ve uygun olmadığı görüş ve kanaatindeyiz” denildi. Haber merkezi