GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-01-2021 08:50   Güncelleme : 11-01-2021 08:50

TARLADAN PAZARA BÜYÜKŞEHİR GARANTİSİ

TARLADAN PAZARA BÜYÜKŞEHİR GARANTİSİ

Gürgentepe ilçesinde 20 dekarlık alanda alım garantili olarak dikimi gerçekleştirilen çoban fasulyelerinin hasadı gerçekleşti. Toplam 8 ton çoban fasulyesi Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticilerden satın alındı.

Türkiye’nin en fazla fındık üreten ili Ordu’da Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalarla, kırsalda yaşayan insanların gelir kaynakları çeşitlendirilirken, tarımsal üretim potansiyeli aktif hale getirilerek ekonomiye kazandırılıyor.

Çalışmalar kapsamında, Gürgentepe ilçesinde sadece ihtiyaçların giderileceği kadar ekimi yapılan çoban fasulyesinin, yaygınlaşması ve kalitesinin artırılması için Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP iş birliğiyle 19 üreticiye, 20 dekar alanda tesis kuruldu.  “Sözleşmeli Tarım Modeli” ile ekimi gerçekleştirilen fasulyelerin alım garantisi de Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORTAR tarafından sağlandı. İlçenin bereketli topraklarında yetişen çoban fasulyeleri meyvelerini verdi. 20 dekar alanda yetişen 8 ton çoban fasulyesi, Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatıyla ORTAR tarafından üreticilerden satın alındı.

Ürünlerini Büyükşehir Belediyesi’ne satan kadın çiftçilerin, teslim sırasında davul ve zurnalı eğlenceleri ise dikkat çekti. Haber merkezi