GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 19:30   Güncelleme : 26-03-2021 15:24

TARIMI UÇURACAK PROJE!

TARIMI UÇURACAK PROJE!

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulubey ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi’nde faaliyete geçecek olan Karadeniz Bölgesi’nin ilk ve tek Biyoinovasyon Merkezi için çalışmalar başladı.Ulubey ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi’ndeki 3 katlı bir binada faaliyete geçecek olan Biyoinovasyon Merkezinde yapılacak çalışmalarla birlikte, iklim koşullarından bağımsız olarak yılın tamamında üretim yapma imkanı sağlanacak. Ürünlerden 8-10 kat daha fazla verim alınabilecek.

Karadeniz’de ilk olacak

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, beraberinde Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav ve Yapım İşleri Dairesi Başkanı Dursun Ali Kırmızıtaş ile birlikte Ulubey İlçesi’ne bağlı Akpınar Mahallesi’nde kurulacak olan Biyoinovasyon Merkezi inşaatında incelemelerde bulundu. Çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Genel Sekreter Alp, kurulacak merkezin Karadeniz’de bir ilk olacağını ve tarıma büyük katkı sağlayacağını söyledi.

10 kat fazla ürün

Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav; "Karadeniz’de ilk olacak bir biyoinovasyon merkezini inşa ediyoruz. Bu merkezimizde normal ortamda üretebileceğimiz ürünlerin 8-10 kat daha fazlasını elde edebileceğimiz laboratuvar ortamı oluşturuyoruz” dedi.

Kampüs gibi...

Ata tohumlarının gen kaynaklarının saklanacağını da belirten Ultav, şunları söyledi; "Burada doku kültürü labaratuvarı, dikey tarım ve topraksız tarım modellerinin uygulandığı üretim alanlarımız olacak. Mikro model tarım tekniklerinin ön planda olacağı Biyoinovasyon Merkezi, doku kültürü laboratuvarı, yatay ve dikey tarım modelleri, distilasyon birimi, ortak laboratuvar, ortak ofisler ve toplantı salonu/sunum bölümlerinden oluşacak bir kampüs olarak tasarlandı.

Haber merkezi