GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-08-2021 09:05   Güncelleme : 02-08-2021 09:05

TARIM CİNAYETİ!

TARIM CİNAYETİ!

Karayolları'nın, Çambaşı-Altınordu Karayolu’nun Sağırlı Mahallesi Bölümü'nü dolguyla geçerek tarım arazilerini yok edecek olmasına tepkiler sürüyor. Sağırlı Mahallesi Muhtarı Yusuf Uzunlar, "Biz bu yola karşı değiliz. Ancak 22 metrelik yolu 75 metre doldurup da geçmenin alemi nedir?" diye sordu.Yolun geçtiği bölgenin verimli tarım arazisi olduğunu aktaran Uzunlar, yolu Kurul Kalesi'nin dibinden geçirmek yerine zoru seçerek 75 metre doldurarak geçeceklerini ve bu yüzden tarım arazilerinin de yok olacağını söyledi.

"Bu arazi doldurulmamalı"

Bir tarım arazisinin 75 m. doldurulmasının yanlış olduğuna dikkati çeken Uzunlar; "Altınordu Sağırlı Mahallesi'nden Çambaşı Yaylası yolu geçecek. Biz bu yola karşı değiliz. Ancak 22 metrelik yolu 75 metre doldurup da geçmenin alemi nedir? Yol yapılsın tamam ama yolun geçeceği güzergahta düz, taban arazisi var. Burada kivi ve hayvancılık yapılıyor. Bu düz araziyi doldurulmasın, ya güzergah değişikliği yapılsın ya da normal yolla inilsin diyoruz." dedi.

"Tarım arazilerinin verimi azalacak"

'Karayolları Genel Müdürlüğü, bu bölgeyi 75 metre yeri istimlak edip, dolguyla geçecek.  Bu şekilde dolgu sistemiyle geçilmesi durumunda tarım arazileri zarar görecek' diyen Uzunlar, şunları kaydetti; "

10 metre yükseklik olacağı için rüzgar akımı olmayacak ve tarım arazilerinin verimi azalacak. Yine aynı yerden dere geçiyor. Yol dolgu yapıldıktan sonra yarın öbürsü gün dere heyelana sebebiyet verebilir. Yol 22 metreden geçsin, ona kimsenin itirazı yok. Her yeri 22 metre ile geçiyor ancak Sağırlı Mahallesi'nden geçerken 75 m. genişliğinde kamulaştırıyor.

"Malzemeleri dökmeye yer gösteririm"

Çambaşı Yaylası'na giden bu yol Kurul Kalesi'nin dibinden geçse, hiç kimseye kamulaştırma bedeli vermeden gidebilir. Burada zor olanı seçiyorlar. Müteahhit, tünelden çıkan malzemeleri buraya dökmek istiyor. Oradaki malzemelerle yol yapacaklar. Bu yüzden 75 m genişliğinde dolgu yapmak istiyorlar. Ben müteahhide tünelin malzemelerini dökecek yer göstereceğim. Yeter ki bu arazilere yazık etmesinler. Tünelin içinden kademe kademe inip, tabandan 1 metre yükseltme kaydıyla geçse, hiçbir sıkıntı yok. O zaman 22 metre geçiyor. Doldurduğu zaman ise 75 m. oluyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)