GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-10-2021 08:53   Güncelleme : 09-10-2021 08:53

"TAKATİMİZ KALMADI"

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, bir ayda 17 tane beyan ve bildirim vermekte olan mali müşavirlerin artık bunları yetiştiremez duruma geldiğine dikkat çekerek, “Mevcut sürelerde bile yetiştirilmekte zorlanılan gelir ve kurumlar vergisi beyanlarını mali müşavirlerin bir ay önce verme gücü ve takati kalmamıştır." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi ve Komisyonda kabul edilen teklif ile yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyanlarının verilme tarihleri bir ay öne çekildi.

Ordu Mali Müşavirler Odası olarak yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyan sürelerinin bir ay geriye alınması düzenlemesine yönelik mutlaka yanlıştan dönülmesi gerektiğini belirten Baş, şunları kaydetti; "Bir ayda 17 tane beyan ve bildirim vermekte olan mali müşavirler artık bunları yetiştiremez duruma geldi. Kamunun almış olduğu tüm kararları mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler sahada uygulayıcısı olarak hayata geçirmektedir. Mevcut sürelerde bile yetiştirilmekte zorlanılan gelir ve kurumlar vergisi beyanlarını mali müşavirlerin bir ay önce verme gücü ve takati kalmamıştır. Beyanların süratle hazırlanmak zorunda olması nedeniyle beyanların hata payı ve riskleri artacaktır. Beyan sürelerinin geriye çekilmesine yönelik düzenlemeden TBMM Genel Kurulunda vazgeçilmelidir."

Haber merkezi