GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 22:00   Güncelleme : 30-09-2021 19:16

"TABELALAR TÜRKÇELEŞMELİ"

Altınordu Belediyesi ve Ordu Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen '89. Türk Dil Bayramı Anma Paneli'nde konuşan Başkan Aşkın Tören, “Türkçe bizim kimliğimizdir. Millet olarak, ezelden ebede yürüyüşümüzün en kıymetli değerlerinden olan dilimiz, zengin bir edebiyat, tarihi, sanatı kaldırabilme ve taşıyabilme gücüyle bunların cümlesi diyebileceğimiz medeniyetimizin ana direğidir.” dedi.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi salonunda düzenlenen panele Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

"Türkçe gönül dilidir"

"Türkçemiz kimliğimizdir. Annemizden doğduğumuz andan itibaren bizi bu dünyaya ilişkin bakışımızı, duyuşumuzu ve nihayet kimliğimizi şekillendirir' diyen Başkan Tören, sözlerine şöyle devam etti; "Deyim yerindeyse dil bir düşünürün dediği gibi insanın vatanıdır. Aslında, her dil hem tarihi şekillendirir hem de bu tarih içinde kendisi de şekillenir. Türkçemiz için bu söz daha bir geçerlidir, zira tarihte çok geniş coğrafyaları şekillendirirken anda bu coğrafya üzerinde yaşayan Türk milletinin, değişik lehçelerde de olsa kimliğini muhafaza etmektedir. Türkçemiz, tarihte eşine az rastlanır bir misyonu yerine getirmiş, tarihi ve coğrafyaları mayalamış bir dildir. Mayalamak dönüştürmek demektir. Yani, bir medeniyet inşacısı dil olmak vasfıyla Türkçe, bir yönüyle, Adriyatik’ten Çin seddine hatlarını belirleyebileceğimiz devasa coğrafyayı mayalayarak dönüştürmüştür. Türkçe gönül dilidir. Yunusça söyleyecek olursak, Türkçemizin her bir kelimesinin de bir gönlü vardır. Biz, her cümlemizle her kelimemizle gönülden gönüle yol buluruz. Biz, bir şehrin yöneticisi olarak da dil hazinemizin evreninde sorumlu olduğumuz beldeyi inşa ve ihya etmek için gönül merkezli bir çalışma sürdürmek zorundayız. Bu çerçevede, özellikle şehrin kimliğinin ifadesi olduğunu düşündüğümüz tabelaların Türkçeleşmesinin önemli olduğuna inanıyorum."

Kütüphanelere misyonlarına uygun isimler verdiklerini aktaran Tören, "Nutuk, Safahat, Kutadgu Bilig gibi isimler hem mekânın niteliğini belirleyecek hem de muhayyilemizi diri tutacaktır diye düşünüyor, Türk Dil Bayramı’nı kutluyorum." dedi.

"Türkçe muhteşem bir dildir"

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan ise, “Türkçe öteden beri özgün yapısıyla ecdadın bize bıraktığı o güzelim ifade biçimiyle bu millet köklerinden gelen o Türkçenin güzelliği akıcılığı ve kendini ifade etme anlamındaki zenginliği ile hem konuşma dilinde hem yazma dilinde hem bilim dilinde muhteşem bir dildir." dedi.

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Sadullah Gülten'in yaptığı panelde, Prof. Dr. Salim Küçük, Doç. Dr. Hüseyin Yıldız, Doç. Dr. Tuğrul Özcan ve Yazar Aydın Hız sunumlarını gerçekleştirdiler.

Haber merkezi