GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 08:20   Güncelleme : 01-06-2021 08:20

SUSUZLUK ÖLDÜRÜR!

SUSUZLUK ÖLDÜRÜR!

 

Medical Park Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ezgi Gizem Yüce, dizanteri hastalığının, karın ağrısı ve dışkıda mukus ya da dışkıda kanla kendini gösterdiğini ve oldukça tehlikeli bir hastalık olduğunu söyledi. Dizanterinin şiddetli ishale yol açması sebebiyle de sıvı kaybını önlemek için başta su olmak üzere bol miktarda sıvı tüketilmesinin önemini belirterek; “Yeterli sıvı tüketimi olmazsa dizanteri birey için ölümcül sonuçlara yol açabilir” dedi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarda ishal vakalarının görülmeye başladığını belirten Yüce, temiz olmayan suların içilmesi, deniz - havuz sularının yutulması ve sağlıklı olmayan hazır gıdaların tüketilmesinin dizanteriye sebep olabileceği uyarısında bulundu.

Musluk ve köy sularının kaynatılmadan içilmemesi gerektiğini de belirtenUzm. Dr. Ezgi Gizem Yüce, “Kaynatılmamış musluk, yayla/köy suyu tüketimi kaynaklı dizanteriye sık rastlanmaktadır. Amipler, özellikle hijyenik olmayan alanlarda vücut dışında uzun süre hayatta kalabildikleri için hem yiyecekleri ve suları kirletebilirler hem de diğer insanlara doğrudan bulaşabilirler. Aynı zamanda tuvalet sonrasında insanların ellerine de yerleşebilirler. Bu nedenle sürekli olarak hijyene dikkat etmek, enfeksiyonun oluşma ve yayılma riskini azaltır” dedi.

Yüce, dezanteri tedavisinde de en önemli faktörün bol miktarda sıvı tüketilmesi olduğuna vurgu yaptı. Haber merkezi