GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-09-2021 08:45   Güncelleme : 25-09-2021 08:45

"SÖYLEM VAR, İCRAAT YOK"

Eğitim-İş Ordu Şube Başkanı Neşet Sayman, üç haftalık bölümde önlemlerin alınmadığını belirterek, okulların önlemler alınarak açık kalması gerektiğini savundu.

 

İl genelindeki birçok okulda yeterli personel olmadığını aktaran Sayman, "Ekim ayı içinde İŞKUR üzerinden başlayacak olan TYP programı kapsamında görevlendirilecek yardımcı personelin yeterli olmadığı, güvenlik personelinin ise hiç olmadığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Öğrenci sayısı binleri bulan bazı okullarımızda bir yardımcı personel var, bir ya da iki personelin de ekim ayında başlaması söz konusu ama yine de yetersiz. Yetersiz personel sayısıyla okullarımızın sağlıklı hijyen ortamına kavuşturulması mümkün değil. Bazı okullarımızda tuvaletlerde sabun, peçete vb. eksikliklerin varlığını ne yazık ki gözlemledik. Zaten bir iki personelin sabunlukları, peçeteleri anlık kontrol etmesi bir yana tüm birimleri süpürmesi bile olanaksız. Bu koşullarda, Özellikle sosyoekonomik yapısı düşük bölgelerdeki ve kırsaldaki okullarımızda büyük sorunlar yaşanacak." dedi.

"Eksiklikler giderilsin"

'Okullarımızda hijyen kurallarını bir yana bırakın, sınıfların bile günlük süpürülemediği bir ortamda çocuklarımız nasıl eğitim alacak?' diye soran Sayman, sözlerine şöyle devam etti; "Okullarımız kesinlikle açık kalsın. Uzaktan eğitim süreciyle eğitimin kotarılamayacağını deneyimleyerek öğrendik. Ancak; koşullar sağlanmadan “kervan yolda düzülür” mantığı ile okullar açılmıştır. Bakanlığın önlemleri üzülerek ifade ediyoruz ki söylemden öte bir anlam taşımamaktadır. Her geçen gün karantinaya alınan okul, sınıf, öğretmen, öğrenci haberleri gelmeye devam ederken yetkilileri saydığımız eksiklikleri gidermeye davet ediyoruz. Yeterli sayıda yardımcı personel ve güvenlik görevlisi istihdamı acilen yapılmalı; okullarımızın ihtiyacı olan hijyen malzemeleri acilen karşılanmalıdır. Uzun vadede ise sorunun köklü çözümü için yeterli ve kadrolu yardımcı personelin istihdamı gerçekleştirilmelidir. İtibardan değil eğitimden tasarruf yapılamayacağının bir an önce anlaşılması dileği ile."

Haber merkezi