GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2021 09:00   Güncelleme : 20-09-2021 09:00

SOSYAL DEVLET BUDUR!

SOSYAL DEVLET BUDUR!

Valilikten, yurda yerleşemeyen öğrenciye otel hizmeti

 

Vali Tuncay Sonel, Ordu’ya okumak için gelen üniversite öğrencilerinin barınma sorunu yaşamayacağını söyledi. Öğrenciler, barınma sorunu çözülene kadar Valilikçe otellerde misafir edilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı KYK Yurtlarına öğrencilerin yerleştirme işlemlerinin devam etmesi, kiralık ev bulamama gibi nedenlerden dolayı Ordu’ya gelen ve kalacak yeri olmayan üniversite öğrencilerinin imdadına Vali Tuncay Sonel yetişti.

Belediye arsa ve bina sata dursun

Ordu’da kamu bina ve arsaları öğrencilere yurt yada okul yapmak yerine başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere belediyeler aracılığı ile özel şahıslara satılırken, Vali Tuncay Sonel de okul binası ve yurt sorunuyla boğuşuyor.

Otellere yerleştirildiler

Ordu Üniversitesini kazanıp kayıt yaptıran ancak, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı KYK Yurtlarına yerleştirmeleri yapılıncaya veya kiralık bir ev buluncaya kadar kalacak yeri olmayan öğrenciler, Vali Tuncay Sonel’in girişimleriyle kiralanan otellerde misafir edilecek.

Kahvaltı ve akşam yemeği de bedava

Vali Tuncay Sonel, “Ordu’muza, ülkemizin çeşitli illerinden üniversite için gençlerimiz gelmekte bugünlerde. Yurt çıkmayanlar var, ev bulamayanlar var. Biz de Ordu Valiliği olarak otellerimizle anlaştık, öğrencilerimize evsahipliği yapmaya çalışıyoruz. Valiliğimizin hemen girişinde yer alan ‘Açık Kapı’ ofisimizde öğrencilerimiz karşılanıyor. Yurt çıkmayan ya da ev bulamayan öğrencilerimiz otellerimizde ağırlanıyor. Akşam yemeği kendilerine ikram ediliyor. Devletimizin şefkati ve merhameti genç kardeşlerimize gösteriliyor. Onlar bizim misafirimiz. Yurt çıkıncaya kadar ya da ev buluncaya kadar Valiliğimizin misafiri olarak temiz ve salgın şartlarına uygun, sağlıklı bir ortamda vakitlerini geçiriyorlar” dedi.

Veliler ve öğrenciler memnun

İzmir’den, Ordu Üniversitesini kazanan oğlunu Ordu’ya getiren ve kalacak yer bulamayan Rahmi Palancı isimli öğrenci velisi, Vali Tuncay Sonel’in yapmış olduğu uygulamadan çok memnun olduklarını belirterek, “Ordu Üniversitesini kazanan oğlumu yurda yerleştirmek üzere dün İzmir’den yola çıktık sabah saatlerinde Ordu’ya geldik. Yurtta çıkmadığı için özel öğrenci yurtlarını aradık, ancak boş yer bulamadık. Son çare Valiliğe geldik. Ordu Valiliği sağ olsun bize yardımcı oldu ve bize kalacak yer gösterdi. Ordu Valisine teşekkür ediyorum. Verilen bu hizmetten çok memnun kaldık” diye konuştu.

Rize’den Ordu’ya gelen Elif Dayan isimli öğrenci de verilen hizmetten memnun olduğunu ifade ederek, “Barınma sorunu yaşadım. Yurtlarda şu an yer yok. Sorunumuzu iletmek üzere Sayın Valimize ulaştık. Sağ olsun ilgilendiler. Bu oteli ayarlamışlar. Ben de öğrenci belgemle birlikte buraya geldim ve burada misafir edileceğim. Bu hizmetten dolayı Ordu Valisine çok teşekkür ediyorum” dedi. Haber merkezi