GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 08:35   Güncelleme : 01-04-2021 08:35

"SONBAHAR FELAKET OLUR"

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ordu Sağlık Müdürlüğünde aşısını olmuş 80 kişiyi örnek göstererek, önlemlerden aşıya kadar pandemi sürecinin kötü yönetildiğini, tek başarının sağlıkçılara ait olduğunu söyledi.

Pandemi süresi boyunca rekor yeni vaka sayısına ulaşıldığına dikkati çeken Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, "Bu şekilde giderse sayı katlanarak artacak ve sonbaharda bir felaket ile karşı karşıya kalacağız. Artan vaka sayılarına kıyasla vefat sayılarının aynı oranda artmadığını görüyoruz. Ölüm oranlarında geçtiğimiz yıldaki orandan düşüktür. Pandemi başlarında vakaların yaklaşık %2-3’ünde ölüm meydana gelirken bu günlerde %1 ve altına gerilemiştir. Bu durum sağlık çalışanlarımızın hastalıkla mücadeleyi geliştirdikleri anlamına gelmektedir" dedi.

"Koronavirüs oruç mu tutacak? "

Buna rağmen hükümetin covidle mücadelede sağlık çalışanlarına ayak uyduramadığını ileri süren Adıgüzel, şunları söyledi;

"Hasta sayıları tüm dünyada azalırken Türkiye'de rekor kırdı ve artık günlük 150 vefatı bile kanıksamış durumdayız. Sadece dün İstanbul'da 70 insanımız vefat etti. Bunların birer can, birer anne baba kardeş olduğu unutulmamalıdır. Hükümetin vurdumduymaz, bilim aklından uzak, çağdışı yönetim anlayışı daha büyük acılara sebep olacak. Karantina için bugüne kadar günübirlik hep hafta sonu ve tatil günlerini kullandık. Sanki koronavirüs tatil yapıyormuş gibi. Şimdi de önlem almak için Ramazan ayını bekliyoruz sanki koronavirüs oruç tutacak.

En yüksek risk Sağlık Bakanıdır

Risk haritasında bir ayda Türkiye'yi kırmızıya boyadılar. Bu harita ile önündeki Sağlık Bakanı'ndan oluşan kombinezonda bakanı da kırmızıya boyamak lazım. Çünkü Türkiye için asıl yüksek risk bu bakanın göreve devam etmesidir. Bakın, yeni vaka sayılarında dünyada dördüncü, Avrupa’da birinci durumdayız.

            Sadece aşı yetmez

Aşı işinde tam bir fiyasko var. Gereken aşıyı gereken zamanda tedarik edemedikleri gibi uygulanan Çin kaynaklı aşının etkinliği konusunda ciddi sorular var. Aşının iki dozunu da olmuş, üzerinden yeterli zaman geçmiş kişiler aşıya rağmen hastalanıyor. Ağır hastalık geçirenler de var. Sadece Ordu Sağlık Müdürlüğü’nde aşılaması tamamlanmış 80 personel geçtiğimiz günlerde covid oldu. Bunlardan sadece 1 tanesi aşısız idi. Bu nedenle aşı dışındaki diğer mücadele yöntemlerini de ivedilikle hayata geçirmek zaruridir. " Haber merkezi