GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 08:35   Güncelleme : 28-03-2021 11:47

SON YEŞİL ALAN DA SATIŞTA!

SON YEŞİL ALAN DA SATIŞTA!

 

Eski otogar alanının 3 emsal ve 8 kat olarak satışa çıkarılmasına tepki gösteren CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “bu alanı ne rantiyeye, ne de şantiyeye kurban vermeyeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin eski otogarın bulunduğu 16 dönümlük alanı satmak için emlakçılara teklif gönderdiği duyumu üzerine burada toplanan CHP’liler bu satışa izin vermeyeceklerini açıkladılar.

“Siyasi ahlaksızlık”

Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, İl Başkanı Av. Atila Şahin, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Altınordu İlçe Başkanı Yelda Dalak ve bir çok partilinin katıldığı basın açıklamasında Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler’e burasının yeşil alan kalacağı sözünü hatırlattı ve “Milletvekili, belediye başkanı halk adına seçilir ve halk adına görev yapar. Seçilmeden önce de bir takım vaadlerde bulunur, seçildikten sonra bu vaadleri yerine getirmek de siyasi namusun gereğidir. Yerine getirmemek de siyasi ahlaksızlıktır” diye konuştu.

93 milyon TL bedel biçildi

Bu alanın satışı ile ilgili el altından, kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadan ve belediye meclisinden geçirmeden bir takım çalışmalar olduğunu ileri süren Adıgüzel, şunları söyledi:

“Bu alanla ilgili alıcılara el altından satış için plan yapıldı, davetiye gönderildi. Burayı ticari alan olarak açıp satışa sunacakları şeklinde duyumlarımız var. Şimdi ben buradan sayın Hilmi Güler’e soruyorum, bu eski otogar alanının 16 bin metrakere, 3 emsal ve 93 milyon TL bedelle ticari alan olarak satışa sunulacağı doğru mu? 

Şehrin göbeğine AVM

Burası Yeni Mahallenin göbeği, bir tarafı da Bahçelievler Mahallesi. Eğer burayı bir ticari alan olarak 3 emsal ile satarlarsa, bu merdiven boşluğu asansör boşluğu gibi ortak kullanımlarla 4-5 katına çıkacaktır. Yani 70 bin metrekarelik bir inşaat alanından bahsediyoruz. 24,5 metre, yani 8 katlı bir binadan bahsediyoruz.

Esnafa sinek bile kalmaz

Ve buraya bir AVM yapıldığı zaman, burada hiç bir esnafa iş gitmez, hiç bir esnafın dükkanından içeri sinek bile girmez. Ve arka taraftaki Yeni Mahalle ve Şahıncılının denizle arasında koca bir duvar olacak. Şehir içinde böyle bir AVM olmaz. Ve burası ticari alan olarak kullanılamaz.

Ben Sayın Hilmi Güler’i buradan bu alan konusunda yeşil alan olarak daha önce beyan ettiği şekilde sözünde durmaya davet ediyorum. Ve sayın Hilmi Güler, burada yapılan oynanan oyun nedir, planınız nedir kamuoyuna açıklamasını da bekliyoruz. Ordu sokaklarında rahatça yürümek istiyorsan bu yanlışı yapma.

Takas mı, bedel mi?

Beldeevler ve Durugöl ile ilgili bazı duyumlarımız var. Geçmiş yönetimin hataları ile ilgili bir revizyon yapıldı. Şimdi buraların bir bedeli olacak. Tazminatlardan bahsediliyor. Bu otogar almanını acaba bu projelerin sahiplerine takas olarak mı ayırdınız? Ya da buradan alacağınız para ile onların bedelini mi ödeyeceksiniz? Bu açıklamaları bekliyoruz.”

“Oksijen düşmanlarına yar etmeyiz!”

“Ordu oksijenin ve yeşilin diyarıdır. Ordu’yu beton kafalı zihniyetlerle, oksijen düşmanlarına yar etmeyeceğiz” diyen Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Bugün bu toplantıyı pandemi nedeniyle örgüt yöneticilerimiz ile sınırlı tuttuk. Ama bu satıştan vazgeçilmez ise bu buraya Ordu halkını toplamayı da biliriz. Burayı Ordu halkının elinden alıp da Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tepesindeki 3-5 rantiyeci çeteye teslim ettirmeyeceğiz” diye konuştu.

“Bölücülük yapıyorsunuz”

Büyükşehir Belediyesi’ni kimin yönettiğinin belli olmadığını da ileri süren Adıgüzel, şöyle devam etti:

“Tepe yöneticilerine bakın başka illerden. Bu Ordu’da insan mı bitti? İstanbul’un AK Parti İl Başkanı Ordulu, CHP İl Başkanı Ordulu. Bir sürü genel müdür var Ordulu. Ordu Büyükşehir Belediyesi neden Ordulu bürokratları değerlendirmiyor? Dışardan gelen insanlar bu coğrafyayı tanıyamaz.  19 belediye var, 18’I sizin belediyeniz. Kendi belediyeleri içinde bile öz ve üvey evlat var. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Ordu’da bölücülük yapmaktadır, hem de kendi belediyeleri arasında.

Trollerine sahip çık!

Sayın Hilmi Güler, belediyeden beslediğin trollerine de sahip çık. Seçilmiş milletvekillerine hakaret eden beslemelerine sahip çık. Ordulunun parasıyla, Ordulunun seçtiği milletvekillerine kimse hakaret ettirmez.

Ordu halkının alanlarını rantiyeye çevireceğine git işini yap, yolları yap.  Bu alanı halk adına koruyacağız. Ordu eski terminal alanını ne rantiyeye, ne de şantiyeye kurban vermeyeceğiz.” Yılmaz Ülgü/Gözde Özgür (Ordu Hayat)