GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2021 10:07   Güncelleme : 28-09-2021 10:07

Şok diyetlere dikkat!

Şok diyetlere dikkat!

Vücudumuzda kan şekerini ayarlayan ”insülin” isimli bir hormon bulunduğunu belirten Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Anıl Öztürk, “Kısa zamanda fazla kilo vermeyi ilke edinen şok diyetler uygulandığında, bu hormonun işleyişi bozulur ve hücreler insüline karşı direnç göstermeye başlarlar. Bu direnç ileride tip 2 şeklinde görülen şeker hastalığına sebep olabilir” dedi.

Dyt. Öztürk “Hızla yayılan şok diyetler kısa sürede kilo vermek isteyenler için sıkça başvurulan yöntemler haline geldi. Obezitenin etrafımızdaki her üç insandan birinde görüldüğü bu zamanlarda fazla kilolarından muzdarip insanlar sağlıklarını hiçe sayarak kısa zamanda fazla kilolarından kurtulabilecekleri bir yöntem arayışına girdiler. “ ifadelerini kullandı.

Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Anıl Öztürk, “Vücudumuzda kan şekerini ayarlayan ”insülin” isimli bir hormon bulunur. Kısa zamanda fazla kilo vermeyi ilke edinen şok diyetler uygulandığında, bu hormonun işleyişi bozulur ve hücreler insüline karşı direnç oluşturmaya başlar. Bu direnç ileride tip 2 şeklinde görülen şeker hastalığına sebep olabilir” diyerek haftada 5 kilo verdirecek bir diyet programının sağlıklı olmadığını söyledi.

Haber merkezi