GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-10-2021 08:02   Güncelleme : 11-10-2021 08:02

SİYASİ CİNAYET!

KESK Ordu Şubeler Platformu, Ankara'da 103 kişinin öldüğü 10 Ekim Katliamı’nın altıncı yıl anmasını dün Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı'nda gerçekleştirdi.

SİYASİ CİNAYET!

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış Derneği adına ortak bildiriyi, Kesk Ordu Şubeler Platformu adına Sezgin Yılmaz okudu.

"İhmali olan siyasetçiler de yargılanmalı"

Yılmaz, 104 kişinin hayatını kaybettiği, 500'e yakın kişinin de yaralanıp sakat kaldığı Ankara Garı 10 Ekim Katliamı ile ilgili şunları söyledi; "Halihazırda ceza dosyası kapsamında 16’sı firari, biri tutuklu 17 sanık yönünden yargılama devam etmekte olup davanın duruşması; 24 Kasım’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir. Nitekim, 5 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki, geçen bu süreçte mahkeme heyetinin değiştiğine, katılan ve mağdur olanların sanık olarak addedildiğine, “adalet” isteyenlerin mahkeme salonlarından çıkarılmak istendiğine tanıklık ettik. Mahkeme salonlarında denk gelmediğimiz adalet, kamuoyu vicdanında da tecelli etmiş değil!Ceza dosyası kapsamında dosyaya katılanlar olarak bizlerin talepleri ile damla damla kazandırılan deliller ile artık hepimiz biliyoruz ki; bugün 6. Yıl anmasını yaptığımız, devasa acılara karşılık gelen bu katliam önlenebilirdi. İki seçim arasında, 2015 yılının karanlık bir dönemine tekabül eden 10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir."

Anma programına CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, CHP İl Başkanı Atila Şahin, siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul