GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-11-2021 08:06   Güncelleme : 09-11-2021 11:03

"ŞİDDETİN CEZASI HAPİS OLMALI"

Türk Sağlık-Sen Ordu Şubesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir sağlık çalışanının hasta tarafından saldırıya uğrayıp dişinin kırılması üzerine, hastane önünde bir araya gelerek, sağlıkta şiddetin caydırıcı cezalarla son bulmasını istedi.

Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen Türk Sağlık-Sen Ordu Şubesi adına konuşma yapan Başkan Fatih Galender Zengin, "Sağlıkta şiddete en ağır cezalar verilmeli." dedi.

"Gereken cezalar verilmeli"

'Salgın döneminde şifa dağıtmak için tüm gücüyle hizmet üreten sağlık çalışanlarına insanlıktan nasibini almamışlar tarafından saldırılar bitmek bilmiyor' diyen Zengin, sözlerine şöyle devam etti;

"Son olarak Eğitim ve Araştırma Hastanemizde, bir sağlık çalışanı arkadaşımız hasta tarafından saldırıya uğramış, darp edilmiş ve iki dişi kırılmıştır. Saldırıya uğrayan arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor,  adli vaka nedeniyle gözaltı alınan ve kolluk kuvvetleriyle geldiği hastanede sağlık çalışanı arkadaşımızı darp eden insanlıktan çıkmış şahsın şiddet nedeniyle de gereken cezayı almasını umut ediyoruz. Şu günlerde bu yaşananları görünce ne söylenecek sözlerin bile anlamı kalmıyor. Anlaşılıyor ki sağlıkta şiddetin sonu anında hapis olmadığı sürece bu vahşetinde sonu gelecek gibi durmuyor. Geçtiğimiz yıl TBMM’de sağlıkta şiddete yönelik bir düzenleme hayata geçmiştir ama görülüyor ki, bu düzenleme uygulamada hayata geçmemiş, düzenlemenin yaptırımları hissettirilememiştir. Bu nedenle sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi önerimiz süratle hayata geçirilmelidir. Buradaki herhangi bir suçun ertelemesi, paraya çevrilmesi imkansız hale getirilerek hapis cezası ile cezalandırılması gereklidir."

"Kaç arkadaşımızı daha kaybetmeliyiz?"

Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle şiddetin sonunun gelmeyeceğini belirten Zengin, "Virüsle mücadele mümkündür ama bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele etmek imkansızdır. Ambulansların kurşunlandığı, doktorların bıçaklandığı, sağlık çalışanlarının darp edildiği, hastanelerin gruplar halinde basıldığı ve amirlerin sürekli olarak mobbingi arttırdığı şiddet ile kararlı ve caydırıcı tedbirler ile mücadele edilebilir. Sağlıkta şiddete yönelik çözüm noktasında atılacak adımlar bellidir. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişiler tutuklu yargılanmalıdır. Sağlıkta şiddet sadece kamu görevlisini darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçların da cezası olmalıdır. Sağlık çalışanlarının şiddetin en aza indirilmesi adına bekledikleri bu düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Sabrımız kalmamıştır. Güvenli çalışma sağlık çalışanlarının hakkıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımladığı gibi “Şiddet bir halk sağlığı sorunudur”. Bu sorunun çözüme kavuşması için daha kaç tane sağlık çalışanı arkadaşımızı kaybetmemiz gerekiyor?" diye sordu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul