GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 08:30   Güncelleme : 03-07-2021 08:30

ŞİDDETE ORTAK TEPKİ!

ŞİDDETE ORTAK TEPKİ!

Ordu'daki meslek örgütleri, son dönemde sağlık sektörü başta olmak üzere artan tehdit, hakaret, yaralama ve cinayet gibi şiddet olaylarına karşı ortak tepki verdi.

 

Ordu'da geçtiğimiz günlerde Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yaşanan hekime şiddet olayından sonra Ordu'daki tüm oda başkanları ortak sesle şiddetin yaptırımlarının daha ağır olması gerektiğini belirttiler.

"Gerekli yasalar düzenlenmeli"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun önderliğinde yapılan ortak açıklamada, şunlara yer verildi; "Acımız ve isyanımız tarifsiz büyüklüktedir. Artık yeter! Gün geçmiyor ki ister kamuda ist6er serbest çalışsın bir avukatımız, bir mimarımız, bir mühendisimiz, bir mali müşavirimiz, bir eczacımız ve de pandemide bir kez daha minnettar kaldığımız fedakar ve kahraman hekimlerimiz ve sağlıkçılarımız maalesef yaptığı iş nedeniyle tehdide, hakarete, yaralamaya hatta cinayete maruz kalmasın. Öyle bir haldeyiz ki; şiddet sarmalında debelenip duruyoruz. Biz aşağıda isimleri olan Ordu Meslek Örgütleri olarak üyelerimizin yaptığı iş, üstlendiği görev nedeniyle şiddetin muhatabı olmasını istemiyoruz.  Hekime saldırılarda faile cezaya ek olarak, acilde bir ay boyunca nöbet tutma cezası verilerek failin, hekimlerin nasıl fedakarca görev yaptıklarını anlamasına vesile olunması önerimizdir. Ayrıca talebimiz: Bize karşı işlenen suçlarda ağırlaştırılmış hal ile cezalandırılmasını, verilecek cezalarda indirim uygulanmamasını, cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmemesini ve ertelenmemesini, bütün bu hususlarda acilen gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz."

Şiddetin son bulması ve cezaların daha ağır olması yönündeki açıklamaya katılan oda başkanları şu şekilde: Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, Ordu Eczacılar Odası Başkanı Hakan Öztekin, Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, Jeoloji Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Yekta Yüksel, Mimarlar Odası Ordu Şubesi Başkanı Havva Güner Eriş, Şehir Plancıları Odası Ordu İl Temsilcisi Birol Yılmaz, Elektrik Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Volkan Türkmen, İnşaat Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Cahit Duyan ve Harita Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Kadir Sevinç.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü