GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 08:20   Güncelleme : 30-06-2021 08:20

"ŞİDDET UYGULAYAN SEDYE TAŞISIN"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, "Doktora  ya da sağlık personeline saldıran ve beyaz kod verilenler acilde 1 ay boyunca nöbet tutsun ve sedye taşısın!" dedi.

 

Son olarak Ordu Eğitim Araştırma Hastanesinde bir servis hastasının onu tedavi eden doktoruna tekme atması tepkilere neden oldu. Artık kınamayla olmadığını aktaran Coşkun, bu eylemi gerçekleştirenlere başka bir ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

"Kınamak da yetmiyor"

En son Ordu Eğitim Araştırma Hastanesinde bir servis hastasının, onu tedavi eden, ona şifa vermek isteyen servis doktoruna tekme atması ile sağlıkta yıllardır yaşanan şiddet yine bilindik yüzüyle tezahür etmiştir. Elbette bu üzücü olayı yaşayan hekim kardeşimiz için üzülüyoruz ve olayı kınıyoruz. Ama bu üzüntü ve kınamamız, sorunları  çözmeye yetmiyor. Belli ki hastalar ve hasta yakınları, doktorlarımızın ne denli zor bir görev yaptığını bir türlü anlayamıyorlar, çünkü eğer çalışılan zor şartları idrak edebilselerdi, eminim ki böyle bir davranışı yapmalarına vicdanları izin vermeyecekti." dedi.

"Nöbet tutsunlar"

'O halde yöneticilerimizden ve kanun yapıcılardan son kez bir talebimiz olacak' diyen Coşkun, şunları kaydetti; "Doktora ve sağlık personeline yaralama olmadan, sözlü veya fiili girişimsel saldırılara ceza olarak, acil serviste bir ay boyunca sedye taşımada görev almaları, nöbet tutmaları verilebilirse , sanırım sağlık personelinin ve doktorların ne zor şartlarda insanları en zor anlarında hayatta tutmak için ne büyük mücadele verdiklerini çok net anlayacaklardır.

"Alkışa gerek yok, koruyun yeter"

Artık her saldırının ardından biz de kınamaktan bıktık, saldırıya uğrayan kardeşlerimiz de kötü muameleden bıktılar. Tek çare bu olur gibi düşünüyoruz, vicdanlarına seslenmek son çaremiz . Halkımıza sesleniyorum: Bu sağlık personeli ve doktorlar sizin evlatlarınız, alkışa gerek yok, onları koruyun, üzmeyin yeter."

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy