GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 19:30   Güncelleme : 01-04-2021 16:41

 “SANDIĞI KAÇIRDILAR!”

 “SANDIĞI KAÇIRDILAR!”

 

Memur-Sen İl Başkanı İsmail Çelenk, İLKSAN seçimlerinin ertelenmesini, “üyelerin önünden sandık kaçırmak” olarak yorumladı.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) temsilci seçimlerinde aday olan üyelerinin ortaya koydukları ‘değişim iradesinin’ engellenmesine müsaade etmeyeceklerini belirten İsmail Çelenk, “Eğitim-öğretim faaliyetleri devam ediyorken, tarihi önceden belirlenen etkinliklere izin veriliyorken, İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi bahane edilerek İLKSAN seçimlerinin ertelenmesi, üye iradesinin hiçe sayılması, seçim sandığının şaibeli bir şekilde üyenin önünden kaçırılması anlamına gelmektedir” dedi.

“Hak gaspı!”

“Yetkisi ve görevi sona eren temsilcilerle genel kurul yapan, bu hukuksuz genel kurulca yeni bir yönetim seçen, bu yönetimin isteğiyle ana statüyü değiştiren İLKSAN ve buna göz yuman Bakanlık, bütün bu hukuksuzlarla yetinmeyip bir de üyenin seçme ve seçilme hakkını gasp etmiştir” diyen İsmail Çelenk, şöyle konuştu:

“Dayanak gösterilen İçişleri Bakanlığı genelgesi, kamu kurum ve kuruluşlarının toplantı ve etkinlikleri hakkında tek bir cümle kurmazken, üyeye hesap verme korkusu içindeki İLKSAN, seçimden kaçmak için genelgeyi can simidi olarak kullanmaktadır.

Eninde, sonunda yüzleşecekler

Hiç kimsenin endişesi olmasın; İLKSAN’ı da, seçim sürecini de kötü yönetenler, bunun sonuçlarıyla eninde sonunda yüzleşecektir. Yargıya taşıdığımız ‘seçimden kaçıran ana statü değişiklikleri’ de hukuksuzdu. Seçim sürecini yönetmekle mükellef olan Millî Eğitim Bakanlığı, eğitim çalışanlarının haklarının ihlaline seyirci kalmamalı, Sandığın kötü yönetiminin üstünün örtülmesine izin vermemeli; seçim tarihini ivedilikle belirlemeli ve sürecin nasıl işletileceğini kamuoyuna açıklamalıdır.” Haber merkezi