GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 08:25   Güncelleme : 10-07-2021 08:25

SAHTE BALA KARŞI UYARDI!

SAHTE BALA KARŞI UYARDI!

'Kotyora Bal'ın sahibi 36 yıllık arıcı Celal Karabay, vatandaşların sahte bala karşı dikkatli olmak için balı arıcılardan alması gerektiğini söyledi. Yıllardır merdiven altı sahte ballarla mücadele etmek zorunda kalan Ordulu arıcılar, sahte balı anlamanın çok zor olduğunu belirterek, balın mutlak suretle tanıdık arıcılardan alınmasını istedi.

"Arıcılar bile zor anlıyor"

'Vatandaşlarımız, balı arıcılardan alsın' diyen arıcı Celal Karabay; "TV'lerde satılan ballar, arının kesinlikle görmediği merdiven altı ürünlerdir. Halkımız yıllarca bunlarla zehirlendi. Glikozla renklendirilmiş, kokusu verilmiş, arının görmediği ürünlerle piyasada sahte satışlar yapıldı. Bunlar bal görünümünde sahte ürünlerdir. Sahte balları anlamamız çok zor. Arıcılarımız bile üretilen sahte balları zor anlıyor. Bu tür ürünlere dikkat edelim. Bal sağlıktır ama bu tür ürünler insan sağlığına da zarar verebilir. Sahte bal konusunda 2020 Aralık ayıyla birlikte yasak geldi. İnşallah sıkı önlemlerle bu sahte balın önüne geçer." dedi.  

"En büyük ilaç arı ürünleridir"

Balın insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu aktaran Karabay; "Bal çok kıymetli bir ürün. Özellikle pandemi döneminde bağışıklığa en iyi gelen ürünlerin başında bal gelmektedir. Arı ürünlerinin içinde propolis, polen ve arı sütü çok kıymetli. Değeri ölçülemez. Bağışıklık sistemini sonuna kadar destekleyen en iyi gıdalar. Pandemi döneminde en büyük ilaç arı ürünleridir." Diye konuştu.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü (Özel Haber)