GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-02-2021 08:15   Güncelleme : 09-02-2021 08:15

SAHTE BALA DİKKAT!

SAHTE BALA DİKKAT!

Son dönemde sahte bal haberleri yine artmaya başladı. Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, vatandaşların hem arıcıların emeğinin boşa gitmemesi hem de kendi sağlıkları için güvenli yerlerden bal almaları gerektiğini söyledi.

Koronavirüs salgını sürecinde bal tüketiminin arttığını aktaran Çiftçi, bunu fırsat bilip merdiven altı sahte bal yapanlara dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

"Güvendiğiniz yerlerden alın"

Her yerden bal alınamayacağını, bilindik yerlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Çiftçi; "Tüketicilerimizin de bu konuda hassasiyetli davranması lazım. Ordu bazında baktığımızda herkesin çevresinde birkaç tane arıcılık yapan komşusu vardır. Bunlardan ballarını güvenli bir şekilde alabilir. Ya da Ordu Arıcılar Birliğimizin Pazartesi pazarının orada ve teleferik istasyonunun oradaki dükkanlarımızdan güvenli bal alabilirler. Ordu'da birkaç tane de bal satan firmalar var. İsterlerse buralardan da temin edebilirler. Hem birliğimiz hem de bu firmalar, sahte balın önüne geçmek için sadece Ordulu arıcılarımızın ürettiği balları alıp pazarlamasını yapıyoruz. Vatandaşlarımız, balı bildik yerlerden, komşusundan, tanıdığından alırlarsa güvenli bir şekilde tüketebilirler. Hem insan sağlığı hem de kendi sağlıkları için güvenli yerlerden bal alınmalı. Bu sayede de sahte balın önünü kesebiliriz. Vatandaşlarımız kesinlikle bilmedikleri markanın balını almasınlar. Yapay bal yapanlar bir adım daha önde gidiyorlar. Bakanlığın tebliğine göre balı uydurmaya çalışıyorlar. Bunlar hoş değil. Burada en önemli nokta tüketicinin bilinçlenmesidir. Balı bilindik ve güvenli yerlerden alın." dedi.

Piyasada bal adı altında satılan yapay gıdaların insan sağlığına faydası olmadığı gibi zararı olduğunu ifade eden Çiftçi, sahte bala tamamen dur denilmesiyle Ordu balının değerinin daha iyi anlaşılacağını söyledi.

"Şurup üretimine yasak getirildi"

'Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sahte balla mücadelesinin devam ettiğinin altını çizen Çiftçi; "Ayrıca 31 Aralık 2020 tarihinde de bal görünümlü şurup üretimine yasak getirildi. Bakanlık ve yetkili kuruluşlar denetimlerini sürdürüyor. Bu konuda bakanlığımıza güveniyoruz, mücadelesini sürdürüyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)