GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-04-2021 08:35   Güncelleme : 07-04-2021 08:35

"SAĞLIKÇILARIN EKMEĞİNE EL UZATIYORLAR"

Ordu SES Şubesi Başkanın Ferit Ceylan, "Sağlıkçılara yemeklerde verilen 50 gramlık ekmek 1’e düşürüldüğü gibi, 200 ml su dahi yemeklerde sadece 1 tane verilmeye başlandı. Hakkı ödenmez dediler, ekmeğimizi, suyumuzu aldılar." dedi.

Sağlık emekçilerinin yıllardan bu yana çok büyük bir özveri ile çalışmasına rağmen bunun görmezden gelindiğini aktaran Ceylan, "Pandemi süreci ile beraber sağlık emekçilerinin çalışma şartları daha da ağırlaşmış, sosyal ve ekonomik hakları her geçen gün biraz daha tırpanlanmıştır. Bu süreçte ilgililerin süslü laflar edip karşılıksız övgüler düzüp alkış kampanyaları düzenlemeleri sağlık emekçisini daha da üzmüştür. Bir taraftan alkışlanan sağlık emekçisinin maddi zorlukları bu dönemde kat be kat artmıştır. Bir önceki yıl aldığı ek ödemeyi alamaz hale gelmiştir. Yapılan şey göz boyamadır ve biz sağlık emekçileri bunu hak etmediğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz." dedi.

"Haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz"

'Ordu’da sağlık emekçilerine verilen ekmek ve su kısıtlanmaya başlandı' diyen Ceylan, sözlerine şöyle devam etti; "Yemeklerde verilen 50 gramlık ekmek 1’e düşürüldüğü gibi, 200 ml su dahi yemeklerde sadece 1 tane verilmeye başlandı. Oysaki “Yataklı Tedavi Kurumlar Yönetmeliği’nde ekmek için 100 gr. Su için ise hiçbir ibare olmazken, idarenin yapmış olduğu ihale şartnameleri yönetmeliğe uygun değildir. Sağlık çalışanına dağıtılan yemeklerde gerekli gramajlara uyulmadığı ve yemeklerdeki kalite düşüklüğü bütün sağlık emekçilerinin şikâyetçi olduğu bir konudur. Birçok meslektaşımız artık “yemek” gibi en insani ihtiyacını, çalıştığı kurumdan değil, kendi imkânları ile gidermeye çalışmaktadır. 24 saat boyunca büyük bir özveri ile çalışmaya devam eden meslektaşlarımız tam anlamıyla aç kalmaktadırlar. Dağıtılan kahvaltıların gramajlarının teknik şartnameye uymadığı ile ilgili birçok şikâyet olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir denetim yapılmamıştır. Dağıtılan kahvaltının gramajlarına uyulmaması ihaleyi alan firmanın haksız kazanç elde ettiğinin bir göstergesidir. Bu iddiamızı çekeceğimiz bir video, teknik şartname ve ilgili yönetmelikle birlikte paylaşıp konuyu kamuoyunun vicdanına sunuyoruz. Haklarımızın gasp edilmesine göz yummayacağız, ekmeğimize suyumuza el uzattırmayacağız. Sağlık çalışanının sağlıklı beslenmesi bir haktır ve hakkımızı alacağız."

Haber merkezi