GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-11-2021 08:17   Güncelleme : 16-11-2021 08:17

SAĞLIKÇILARDAN EK TEDBİR ÖNERİSİ

​​​​​​​Ordu Tabip Odası öncülüğünde bir araya gelen özel hastane baştabipleri, yöneticileri ve uzman hekimler, ilimizde pandemiye karşı alınabilecek ilave tedbirlerle ilgili öneriler getirdiler.

SAĞLIKÇILARDAN EK TEDBİR ÖNERİSİ

Sağlık yöneticileri ve uzmanların önerdikleri ilave tedbirler şöyle;

1.Ordu ilinde gebelerin yaklaşık yarısının covid–19’a karşı aşısız, eksik aşılı ve savunmasız olması nedeniyle, gebelere karşı aşı ikna çalışmalarının özellikle gebeleri belirli periyotlarla kontrol eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının ve aile sağlığı hekimlerinin bu konuda daha çok insiyatif alarak gebelerle birebir konuşarak ayrıntılı bilgi vermeleri, gebeleri olabilecekler hakkında bilgilendirmeleri, bu konuda özel hastane baştabiplerinin hastanelerinde hizmet veren kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıyla durumu bildiren toplantı yapmaları, toplantımıza katılan Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkan vekilinin de konuyu aile hekimleriyle ivedilikle paylaşması ve bölgelerindeki ve sorumluluklarındaki gebelerin bu yönde titizlikle sorgulanıp, Sağlık Bakanlığımızın önerileri doğrultusunda gebelere corona aşısının koruyuculuğu hakkında bilgilendirme yapmaları, Tüm gebe bilgilendirmelerinin hekimler tarafından birebir görüşülerek yapılmaları hususuna önem verilmesi önerilmiştir.

2. Aşısız okul çocuklarının bulaşıcılığı artırmamaları için, aileleri ile diyalog kurularak ve ailelerinden izin alınmak suretiyle, çocuklara okulda yüz yüze eğitime devam ettikleri sürede belli periyotlarda PCR testi yapılması ve sonuca göre hareket edilmesi önerilmiştir.  

3.Bulaşıcılığın daha fazla artmaması için, toplu yaşanan yerlerde, okul, fabrika gibi yerlerde PCR öncesi test sayılabilen kaliteli hızlı antijen testleriyle burada yaşayan personelin covid -19 taşıyıcısı olup olmadığı test edilebilir, sonuca göre hareket edilebilir.

4. Stadyum, spor salonu, düğün, konser etkinliklerinde aşı zorunluluğu getirilirse, özellikle bilgisizlik, cahillik  ve hurafelerin kandırabileceği gençlerimiz arasında oluşabilecek ‘’aşı reddi propagandası’’ etkili olamayacaktır.

5. Ordu ilimizde TV yayını yapan yerel kanallar, gerekli yasal izinleri başta RTÜK gibi ilgili makamlardan alarak aşının önemini vurgulayan kamu spotu çekebilirlerse, özellikle aşı yaptırmayan kesimde olumlu etki yapacaktır.

Toplantı sonucu ortak akıl ile deklare edilen bu önerilerin, Ordu ilimizin coronavirüs ile mücadelesine olumlu katkı yapacağı kanaati ile arz ederiz.”

Toplantıya; Ordu Tabip Odası Başkanlığı ve Yönetim Kurulu, Ordu Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu, Özel Ordu Umut Hastanesi Baştabipliği, Özel Ordu Medikal Park Hastanesi Baştabipliği, Özel Ordu Sevgi Hastanesi Baştabipliği, Özel Fatsa Meditech Hastanesi Baştabipliği, Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Baştabipliği, Özel Fatsa Şifa Tıp Merkezi Mesul Müdürlüğü katıldı. Haber merkezi