GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 08:05   Güncelleme : 01-04-2021 08:05

SAĞLIKÇILAR ULAŞIM SIKINTISI YAŞIYOR!

SAĞLIKÇILAR ULAŞIM SIKINTISI YAŞIYOR!

Koronavirüs vakalarının artması üzerine Ordu'da hafta sonu 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, dolmuşlarda çalışmayacak. SES Ordu Şubesi Başkanı Ferit Ceylan, "Nöbetçi sağlık çalışanları hastaneye nasıl gidecek? Hastanelere giden nöbetçi sağlıkçıları düşünen yok." dedi.

Türkiye'nin her tarafında belediyelerin dolmuşlarının hastanelere çalıştığını aktaran Ceylan, Ordu'da da ise hafta sonu dolmuşların çalışmadığını, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sorunun çözülmesini istedi.

"Hastaneye nasıl gideceğiz?"

Pandemi döneminde elini taşın altına koyan sağlıkçıların dolmuş sorununun bile çözülemediğini belirten Ceylan, sözlerine şöyle devam etti;

"Hafta sonu Ordu'da sokağa çıkma yasağı olduğu için Cumartesi-Pazar günleri dolmuşlar çalışmıyor. Peki hastanedeki nöbetçi sağlık çalışanları nasıl gidecek? Hastanelere giden nöbetçi sağlıkçıları düşünen yok. Türkiye'nin her tarafında belediyelerin dolmuşları hastanelere çalışıyor. Sonuçta personelden ziyade vatandaş da hastaneye gelecek ama araba yok. Bu büyük bir sorun. Ordu Büyükşehir Belediyesi, hafta sonları neden hastaneye giden dolmuşları çalıştırmıyor? 15 dakikada bir değil de, 1 saatte bir kalksın. Sadece hastane ile şehir arasında gidip gelsin.

"Nöbet ücreti taksi parasını karşılamıyor"

Ordu Devlet Hastanesi'nin servisi kaldıracağını düşündüğünü duyduk. İdare ile görüştüm ama tam bir net bilgi vermediler. Eğitim Araştırma Hastanesi'nde zaten tek araç var. Bu araç, personel taşımaya yetişemiyor. Belediye, pandemide artık eline taşın altına sokmalı. Cumhuriyet Mahallesi'nde ikamet eden bir sağlık personeli, 'ben hastaneye nasıl gideceğim' diye soruyor. Belki hastanenin imkanları kaldırmıyor da olabilir. Araçlar numune taşıyor, hastanenin görevleri oluyor. Belediyenin en azından sağlık çalışanları için dolmuş kaldırması şart. Sağlık çalışanları sabah 8'de gelir, öğleden sonra 3'te nöbeti olur, bir de gece 11'de nöbeti olur. Bu saatlere dolmuş konulsa, sorunlar da çözülmüş olur. Sağlık çalışanları döner sermayeden zaten yararlanamıyor. Nöbet ücretleri de oldukça komik. Saat başı 10 lira nöbet ücreti alınıyor. 8 saatte bir taksi cüreti bile etmiyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden sağlıkçılar olarak Cumartesi, ve Pazar günlerine dolmuş istiyoruz. Sağlıkçılar olarak vücudumuzu taşın altına koyduğumuz bu dönemde sağlıkçıların bu sorunu çözülmeli."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)