GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-12-2020 08:20   Güncelleme : 28-12-2020 08:20

"SABIR KAZANACAK"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasada yaşanan fiyat düşüşüyle ortaya çıkan şartların kimseyi aldatmaması gerektiğini aktararak, "Üreticilerimiz sabrını ve inadını koruması durumunda hak dilen fiyatlara yeniden gelinecektir." dedi.

TMO'nun hasat sezonundan önce 22 TL taban fiyat açıkladığını hatırlatan Soydan, bu dönemin ardından serbest piyasada fındık fiyatının 25 lirayı görmesine rağmen ani bir şekilde 22 liraya kadar gerilediğini söyledi.

"Üretici teslim olmuyor"

'Fındık fiyatları, sezonun başında 25 TL’ye kadar yükselmişken piyasada fındık olmamasına rağmen 22 TL’ye kadar düştü' diyen Soydan, şunları söyledi; "Serbest piyasada bugünün şartları kimseyi aldatmasın. Önümüzdeki zaman diliminde fiyatlar tekrar normalleşecektir. Şuan üreticimizin elinde belli oranda bir fındık var. Üreticinin elindeki fındığı pazara indirmesini bekleniyor. Üretici elindeki fındığı teslim ettiği takdirde, yeni sezona teslim olmuş durumda kalacak. O yüzden üretici bu fiyata fındığını satmıyor. Satmamakta da kararlı."

"25'e satmayan, 22'ye hiç satmaz"

Fındık üreticisinin hiç olmadığı karar kararlı ve sabırlı olduğunu aktaran Soydan; "Üreticilerimiz şu ana kadar panik yapmadı. Fındığını emanete de vermedi. Üreticilerimiz sabrını ve inadını koruması durumunda hak dilen fiyatlara yeniden gelinecektir. Bu rakamlar kimseyi aldatmasın, fiyat daha da yükselecektir. Önümüzdeki günlerde de üreticilerimiz elindeki fındığı istediği fiyatlara satabilecek. Üreticilerimiz, 25 liraya fındığını satmadı. 22 liraya hiç satmaz. Sonunda da hak ettiği fiyatı bulur." diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)