GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 20:30   Güncelleme : 10-02-2021 16:43

RİSKLİ BİNALAR TESPİT EDİLECEK

RİSKLİ BİNALAR TESPİT EDİLECEK

 

Ordu’daki yapıların geçmişinin bilinmemesi ve ülke genelinde can ve mal kayıplarına sebebiyet veren deprem afetleri sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde hazırlanan deprem master planı için düğmeye basıldı.

Bu kapsamda Ordu ili genelinde mevcut yapı rezervlerinin değerlendirilmesi ve incelenmesi için Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, İstanbul Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki ve Araştırma Görevlisi Dr. Cem Demir ile bir araya geldi.

Hasarlı binalar var

Hazırlanan deprem master planı doğrultusunda kent genelinde bulunan riskli binaların belirleneceğine dikkat çeken Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, “İlimizde ve Belediyemizde bir envanter, doküman olmadığı için Ordu’daki riskli binaları belirleyeceğiz. Sonrasında ise bu riskli alanlar üzerinden yürüyerek hangi binalara öncelik vermemiz gerektiğini planlayacağız” dedi.

Çok hatalar yapıldı

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Ordu’da da yapı stoku ile ilgili problemler olduğu söyledi. İlki, “Ordu, Kuzey Anadolu Fay Hattı’na yakın illerimizden bir tanesi. Maalesef Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi yapı stoku ile ilgili Ordu’da problemler var. Bundan dolayı il genelinde risklerin ve önceliklerin değerlendirilerek gerekli adımların atılması gerekiyor. Bugüne kadar pek çok hata yapıldı, pek çok keşke öyle yapılmasıydı böyle yapılsaydı dediğimiz konular oldu. Bu tecrübeler ışığında bu konuya eğilmenin belki de daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Doğru atılması gereken adımları yerinde atıp, hızlı ve ekonomik bir şekilde problemin çözümü mümkün olabilecek. Önce kent bazında bir risk analizi yapıp riskli bölgelerimizi, kritik yapılarımızı tespit edip önceliği buralara vererek çözüme gitmekte yarar olacak.” Diye konuştu. Haber merkezi