GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-07-2021 09:05   Güncelleme : 05-07-2021 09:05

REKOLTE BELLİ OLUYOR!

REKOLTE BELLİ OLUYOR!

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, rekolte tespit komisyonunun Ordu'daki tüm ilçeleri gezerek çotanak sayımı gerçekleştirdiğini belirterek, 7 Temmuz'dan sonra 2021 fındık sezonu rekoltesinin belli olacağını söyledi.Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde Ordu Üniversitesi, Ordu Ticaret Borsası, FİSKOBİRLİK, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Ziraat Odası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve bazı ilgili kurumların temsilcilerinin katıldığı rekolte tespit komisyonu, rekolte çalışmalarında sona geldi. Çalışmaların 7 Temmuz Çarşamba günü sona ereceği bildirildi.

"7 Temmuz'dan açıklanır"

Rekolte tespit komisyonunun çotanak sayımını tamamladığını aktaran Soydan, "Rekolte çalışmalarında artık sona yaklaşıldı. Bu hafta içerisinde bitecek. Bahçelerde elde edilen bilgiler rapor haline getirilecek. 7 Temmuz itibariyle de çalışmalar bitmiş olacak. Ordu'da birkaç günlük işleri kaldı. Tüm ilçelerimiz dolaşıldı, fındık çotanaklarında sayımlar yapıldı. Fındıkta don, dolu, hastalık zararlıları dikkate alınarak rekolte tespit çalışmaları yapıldı. Fındık kurdu zararlıları ne boyutta, harmana gelecek olan dolu ve boş fındıkların oranlarının tespiti yapıldı. Güzel bir çalışma oldu. Komisyon ekibi, çok geniş kapsamlı bir çalışma yaparak 2021 fındık sezonu yaklaşık rekoltesini doğruya en yakın şekilde yaptılar. 7 Temmuz'dan sonra ilimizin rekoltesi belli olabilir. Zaten tüm illerde de çalışmalarda sona yaklaşıldı. Elde edilen rekolte rakamları Tarım ve Orman Bakanlığı'na gönderildikten sonra bakanlık da kamuoyuyla paylaşılacak." dedi.

"Bu rekolteye itibar etmemiz gerekir"

Tarım ve Orman Bakanlığı önderliğinde yapılan rekolte tespit çalışmalarının gerçeğe en yakın çalışma olduğunu belirten Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; "Bu rekolteye itibar etmemiz gerekir. Sonuçta fiyat istikrarı sağlandığı sürece fındığın az ya da çok olması önemli değil. Yeter ki fındık olsun. Amacımız dekar başından fazla verim almak. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Fındıkta istikrarlı bir fiyat olduğu sürece üretici de üretimden korkmayacaktır. İnşallah ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı bir rekolte olur."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)