GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-11-2021 08:08   Güncelleme : 24-11-2021 08:08

"REHAVETE KAPILDIK"

Aşıda birinci olan Ordu, haftalık vaka oranlarında da ilk sıraya yükseldi. SES Ordu Şubesi Başkanı Ferit Ceylan, bu durumun en önemli sebebinin rehavet olduğunu belirterek, "Konser ve kongre gibi kalabalıkla yapılan etkinlikler de vakaları bu duruma getirdi. Önlemler artırılmalı. Aksi taktirde vakalarda birinci olmaya devam ederiz." dedi.

Vatandaşların öncelikle aşılarını olması gerektiğini aktaran Ceylan, kurallara riayet edip, kalabalık ortamlara girilmemesi durumunda vakaların yeniden gerileyebileceğini söyledi.

"Kurallara dikkat edilmedi"

'Ordu şuan hem aşıda hem de vakada birinci sırada. Aşıda birinci olmamız olumlu ancak vakada birinci olunması büyük bir sorun' diyen Ceylan, şunları söyledi; "Çok fazla rehavete kapıldık. Vatandaşlar kurallara dikkat etmedi. Kalabalıklar tekrar oluştu. Bir hafta önce Giresun'da vakalar çoktu. İki ilin arasındaki sirkülasyonun da etkisi var. Vaka artışı tamamen dikkatsizlik ve tedbirsizliğin sonucudur. Öncelikle 12 yaş üstünün aşı olması gerekiyor. Bu şekilde en azından koronavirüse yakalananlar bu hastalığı daha hafif atlatabilir. Çok fazla kalabalık oluşturulmamalı. Örneğin markete ya da kamu kurumlarına girenler çok kalabalıksa, daha sakin zamanları seçsin. Mümkün olduğum kadar maskeyi, mesafeyi ve hijyeni hayatımızda yer vermemiz gerekiyor. Sonuçta biz koronavirüsle yaşamayı öğreneceğiz. Biraz daha bilimsel tedbirlere geçmemiz lazım."

"Konserler vakaları artırdı"

Son zamanlarda Ordu'da yapılan konser ve kongrelerin de vakaların artışında önemli oranda etkili olduğunu söyleyen Ceylan, "Ordu'da birkaç tane konser yapıldı. Ta o zaman bu konserlerin sonucunda vakaların artacağı belliydi. Ordu'da son dönemde vakaların artmasında konserlerin büyük etkisi var. Çünkü konserlerde binlerce insan maskesiz bir şekilde eğleniyordu. Bunun sonucunda pozitif vakaların artması da zaten kaçınılmazdı. Konser ve kongre gibi kalabalıkla yapılan etkinlikler vakaları bu duruma getirdi. Bu gibi etkinlikler yapılacaksa bile önlemler alınmalı. Aksi taktirde vakalarda birinci olmaya devam ederiz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)