GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 08:35   Güncelleme : 05-04-2021 08:35

RAMAZAN'DA ETE ZAM YOK!

RAMAZAN'DA ETE ZAM YOK!

Ordu Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Mehmet Şükrü Gülmez, kasapların pandemiden dolayı oldukça zor bir dönemden geçmesine rağmen yaklaşan Ramazan ayında kırmızı ete zam yapmayı düşünmediklerini söyledi.

 

Davet, düğün gibi organizasyonların yasaklanmasının yanı sıra lokantaların da kapalı olmasının kasapları çok fazla olumsuz etkilediğini aktaran Gülmez, sadece müşteriye perakende satış yapabildiklerini dile getirdi.

Pandemi sürecinde her şeye yüzde 100'e yakın zam yapılmasına karşın kırmızı ete geçen yıldan bu yana sadece 4-5 liralık zamlar yapıldığını söyleyen Başkan Gülmez, Ramazan'dan vatandaşların evine et girmesi için zam düşünmediklerini kaydetti.

"Vatandaşımız et yesin diye"

Ramazan ayında vatandaşların evine et girmesi için zam yapmayacaklarını belirten Gülmez; "Uzun süreden bu yana lokanta ve restoranlar kapalı. Kısa süre açılsa da, tekrar kapandı. Şuan Ramazana kadar açık. Bu yüzden lokantalara et satamadık. Bu dönemde sadece bireysel müşterilere satış yaptık. Buna rağmen Ramazan ayındaki davetler olmazsa ete zam gelmez. Ramazanda da aynı şekilde devam eder. Pandemi döneminde kasaplar zorlandı ama vatandaşlarımız da büyük zorluk çekti. Ramazan ayında vatandaşımız et yesin diye ete zam yapılmayacak. Zaten şuan diğer ürünlere baktığımızda kırmızı et, en ucuz ürünler arasında yer alıyor. Her kalem ürüne zam geldi. Et diğerlerine nazaran aynı fiyatta kaldı." dedi.

Ramazan öncesinde et fiyatlarından da bahseden Gülmez, kemikli etin 45-50 lira arasında olduğunu, kemiksiz etin (kıyma-kuşbaşı) ise 55-60 TL arasında satışa sunulduğunu ifade etti.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)