GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-02-2021 08:15   Güncelleme : 18-02-2021 08:15

"RAHATLIK, VAKALARI ARTIRDI"

Koronavirüs vakalarının Ordu'da yeniden artışa geçmesine değinen Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, "İnsanlar 'nasıl olsa aşı geldi, kurtulduk' diyerek tedbirlere özen göstermemeye başladılar. Bunun sonucunda vakalar arttı. Ordu vakaların azalmasını başarmıştı, yine başarabilir" dedi.

 

Ordu'nun Türkiye genelinde vaka bakımından 3'üncü sıraya yükseldiğini hatırlatan Coşkun; "Ordu maalesef hiç istemediğimiz şekilde koronavirüs vakalarında üst sıralarda yer alıyor. Daha önce de olduğunda biz bunun nedenlerini açıklamış, tavsiye ve nedenlerini söylemiştik. Ama maalesef tekrar aynı noktaya geldik. Vakalar biraz azalmıştı. Çünkü insanlar bizim uyarılarımızdan sonra 3 kritik tedbirimiz olan maske, mesafe ve hijyene önem göstermiş, ayrıca komşu ziyaretlerini de azaltmışlardı. Aşının gelmesiyle beraber bu yapılan korunma tedbirleri bir rehavete düştü. İnsanlar 'nasıl olsa aşı geldi, kurtulduk' diyerek tedbirlere özen göstermemeye başladılar. Bunun sonucunda da Ordu bölgesi Türkiye'de tekrar dikkat çekecek şekilde koronavirüs vakalarında 3. sıraya kadar yükseldi" dedi.

"Yine başarabiliriz"

'İlk günlerde vakalar neden arttıysa, şimdi de o yüzden arttı' diyen Ordu Tabip Odası Başkanı Coşkun, sözlerine şöyle devam etti;

"Çünkü biz sağlıkçılar olarak ekstra bir tedbir koymadık. Bizim önerdiğimiz tedbirleri vatandaşlarımız uyguladı. Biraz da korunup dikkat edince vaka sayıları azalmıştı. Dolayısıyla vakaların artmasında da yine vatandaşın tedbirsizliği yatıyor. Aynı tedbirler alınırsa koronavirüs vakalarının yeniden azalacağını düşünüyorum. Aşı yaptırılsa bile tam koruma sağlamaz. Vatandaşlarımız tedbirlere de riayet etmeliler. Vakaların düşmesi yine insanlarımızın elinde. Bu konuda vatandaşlarımıza güveniyorum.

Temaslıları saklamayın

Mahallede bir koronavirüs hastası ya da temaslı varsa bunu mahalleye gelen filyasyon çalışmaya gelen ekipten saklamasınlar. Açıkça söylesinler ki, daha erken önlem alınabilsin, topluma daha yayılmadan önü kesilebilsin."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)