EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-02-2021 08:20   Güncelleme : 10-02-2021 08:20

"PES ETMEK YOK!"

Fındığın hak ettiği fiyatlara satılamaması ve serbest piyasada 21 liraya kadar düşmesinin ardından Ziraat Yüksek Mühendisi Haluk Şensoy'un başlattığı "Fındığı ucuza satacağımıza kırar, kavurur yeriz" hareketine destekler çığ gibi büyüyor.

Fındığı kırıp yeme farkındalığı büyüyor...

Fındık fiyatının 27 liradan 21 liraya kadar gerilemesinin ardından fındığı satmak yerine kavurup yeme kararı aldığını ve bunu da sosyal medyadan duyurduğunu aktaran Şensoy, Ordu'nun yanı sıra Türkiye'nin diğer illeri hatta gurbetten bile gösterdikleri tepkiye destek geldiğini söyledi.

"Şakamız yok"

"Fındığı ucuza satacağımıza kırar, kavurur yeriz" diye gösterdiği tepkinin sadece Ordu değil, ülke genelinde bir farkındalığa dönüştüğünü söyleyen Şensoy, sözlerine şöyle devam etti; "Üreticilerimiz bu fındık fiyatlarını hak etmiyor. Eylül-ekim ayında serbest piyasada 27 lira olan fındık, şuan ise 21 lira. Bu üreticiye zulüm yapmaktır. Maliyeti bile kurtarmayan bir fiyata üreticinin fındığını satması isteniyor. Bende bu duruma tepkimi koymak için "Fındığı ucuza satacağımıza kırar, kavurur yeriz" dedim ve böyle bir hareket başlattım. Her akşam fındığımı kırıp, kavurup yiyorum. Üreticilerimiz de başladı. Sosyal medyadan sürekli fotoğraflar paylaşıyorlar. Destek verenler yüzleri aştı. Bizim şakamız yok. Maliyetin altında fiyata satacağımıza yeriz daha iyi. Öyle de yapıyoruz. Pes etmiyoruz. Çünkü eninde sonunda onlar pes edecek. Bu fındığı benim üreticim bin bir emekle topluyor. O zaman hakkını da ister. Hakkı verilmezse de, elin Hans'ı yiyeceğine, bizim Hasan yer."

"Ya 30 lira ya da yemeye devam"

Başlattığı hareketle fındık üreticisinin pes etmeyeceğini ve düşük fiyata teslim olmayacağını da gösterdiklerini belirten Şensoy; "21 liraya elin oğluna fındık yedireceğimize kavurup kavurup yiyoruz. Fındık fiyatı hak ettiği seviyeye yükselene kadar bu böyle devam edecek. Fındık zaten çok yararlı bir ürün. Yemek bizim işimize gelir. Eğer fındığın fiyatını bilerek ve isteyerek bu kadar düşürenler, bu farkındalığa son vermemizi istiyorlarsa, bir zahmet fındık fiyatını olması gereken 30 liraya çıkarsınlar. Aksi taktirde bu üretici fındığı kavurup yemeye devam eder." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordulu fındık üreticileri de, 21 liralık fiyata kesinlikle fındık satmayacaklarını belirterek, fındık istedikleri fiyata çıkmaması durumunda kırıp kırıp yemeye devam edeceklerini söylediler.

Öte yandan fındık üreticileri, fındığı kırıp yedikleri fotoğrafları sosyal medyadan paylaşarak farkındalığa katkı sunuyor.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)