GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-07-2021 08:15   Güncelleme : 05-07-2021 08:15

“PAZARLIK PARTİSİ DEĞİLİZ!”

“PAZARLIK PARTİSİ DEĞİLİZ!”

 

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, Türkiye açısından Cumhur ittifakına sıcak baktıklarını belirterek, “ancak, programını birlikte üretmediğimiz hiç bir ittifakın içinde olmayız” dedi.

Ordu İl Başkanı Osman Erdaş ve bir grup Genel merkez ve il yöneticisi ile Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, Türkiye’nin üretim devrimine ihtiyacı olduğuna vurgu yaparak, bölge bölge dolaşıp bunu anlattıklarını söyledi. Güneydoğu’da son 10 günde 15 yeni il ve ilçe örgütünü kurdukları örneği üzerinden partilerine olan ilgiye de dikkati çeken Özgür Bursalı, şunları söyledi:

“Milli bir hükümet lazım”

“Bütün bunları birleştirdiğimiz zaman Türkiye’ye bir hükümet lazım. Biz onu üreticilerin milli hükümeti diye formüle ediyoruz. Türkiye oraya doğru gitmek zorunda. Vatan Partisi de bunun merkezinde. Burada artık program konuşacağız. İnsanlar ekmek arıyor, faiz borcundan kurtulmaya çalışıyor. Sınırlarımızdaki ülkeler ile sorunlarımız var. Suriye ile anlaşamıyoruz. PKK ve Fetö ile mücadele sonrası Türkiye bir bağımsızlaşma mücadelesi içine girdi. Ama bunu kararlılıkla başarıya ulaştırabilecek bir hükümet lazım. Bunu anlatıyoruz biz de.”

“Destek lafını duydukça tüylerimiz diken diken oluyor”

“Cumhur ittifakının içinde değiliz. Hiç bir ittifakın içinde değiliz” diyen Bursalı, ittifaka bakışlarını da şöyle anlattı:

“Vatan Partisi destekçi bir parti değil. Destek lafını duyduğumuzda tüylerimiz diken diken oluyor. Bizim kendi programımız var, kendi bakışımız var. Vatan Partisi 50 yıllık bir parti. Kendi fikirleri, programı olan bir partiyiz. O yüzden yetki sahibi olmadığımız, programını birlikte üretmediğimiz hiç bir ittifakın içinde de olmayız. Bir takım vekillikler, bakanlıklar gibi bir hesabımız da olmaz. Bunu yapan partiler var.  Ama biz pazarlık partisi değiliz. Ama ne zaman ki Türkiye’nin üretim devrimi, bağımsızlığı gibi programlarda ortaklaşırız, yetki sahibi oluruz ve karar mekanizmasında yer alırız, o zaman ittifak olur. Ama Cumhur ittifakı Türkiye için konumu itibarıyla önemli. Türkiye bazı ülkeler ve kuvvetlerce hedef alınmış bir durumda. Cumhur ittifakı içerisinde de böyle o kanatlara yakın olanlar var ama esas olarak durdukları yer itibarıyla PKK ile Fetö ile mücadele gibi bizim için önemli olan bu. Türkiye’nin milli ve bağımsızlık mücadelesi için önemli. Onun dışında üretim programımız çok farklı.  Ama esas olan Türkiye’nin milli meseleleri.

Tek başımıza da varız

Şu an Cumhur ittifakı Türkiye’yi iyi yönetemiyor. Sorunlar o ittifakı çok aştı. Başkanlık sistemi var ki, güçlü bir meclise ihtiyaç var. Hükümetin meclise karşı sorumlu olması lazım. İttifak cephesinde Amerika’ya, PKK’ya, Fetö’ye karşı  kim olursa Vatan Partisi onunla olur. Kimse olmasa da tek başına olur.”

“Karadeniz, fındık kabuğuna sığmaz”

Fındıkta yaşanan sorunlara da vurgu yapan Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, “Fındıktaki mesele de kendi bağımsız politikalarımızın olmamasından kaynaklanmaktadır. Bir takım uluslararası tekellerin fındık piyasasını düzenlememesi lazım. Onun için Türkiye’nin fındığının değerini bilmesi lazım. Genel başkanımızın bir sözü var, ‘Karadeniz fındık kabuğunun içine sığmaz’. Karadeniz hem fındık, hem de diğer ürünler açısından Dünya ticaretinin, Batı Asya’nın merkezi olabilecek bir yer. Asya’da ekonomi yükseliyor. Biz niye o iklime açılmıyoruz? Bunun için bir ufuk, bağımsız bir ekonomi politikası lazım. Üreticimizi tekellere ezdirmemek lazım. Bu şekilde kendi stratejik ürünlerimize yazık ediyoruz.” Diye konuştu. Yılmaz Ülgü/Seran Eren Şensoy(Ordu Hayat)