GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 08:15   Güncelleme : 01-04-2021 08:15

PANDEMİ, BAKKALLARI DA VURDU!

PANDEMİ, BAKKALLARI DA VURDU!

Ordu Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Nasuhbeyoğlu, pandemi sürecinde bakkalların da olumsuz etkilendiğini belirterek, "Biz fiyatların düşmesini beklerken, tam tersi ambalajlar küçüldü, fiyatlar tekrar yükseldi. Aldığımız ürünlerin fiyatları da iki katına yükseldi. Bakkallar ne yapacağını bilmez duruma düştü." dedi.

 

Bakkalların artık kısıtlamalı kapatmalara dayanacak gücü kalmadığını aktaran Nasuhbeyoğlu, "Akşam saatlerinde bakkallara kısıtlama verenler lütfen gidip bir de büyük marketleri incelesinler." dedi.

"Açık olmasak daha iyiydi!"

'Pandemi döneminde açık gibi görüldük ama açık olmasak daha iyiydi! İşyerini kapatanlara imrenir duruma geldik' diyen Başkan Nasuhbeyoğlu, şunları söyledi; "Aldığımız ürünlerin fiyatları da iki katına yükseldi. Pandemi başladığında 35 lira olan 5 kg'lık bidon yağın bugünkü toptan fiyatı 74 lira oldu. Herkes bakkalı çok para kazandı dedi. Doğru, bir gecede çok ürün sattık ama o ürünlerin hiçbirini yerine koyamadık. 4 liraya sattığımız unu 7 liradan yerine koyabildik. 15 liraya sattığımız kiloluk deterjan 20 liraya yükseldi. Sirke, kolonya fiyatı bile iki katına çıktı. Özellikle pandemi döneminde gelmesiyle bakkallarda hareketlilik kalmadı.

"Ekmek satamaz hale geldik"

Biz fiyatların düşmesini beklerken, tam tersi ambalajlar küçüldü, fiyatlar tekrar yükseldi. Bakkallar ne yapacağını bilmez duruma düştü. Sadece sigara satabiliyoruz. Sigaranın kar marjı da 4.75 gibi gülünç bir rakam. Sadece ayak trafiğini güçlendirir. Önceden bakkal ekmek satar deniliyordu. Fırınların şubeleşmesiyle beraber artık ekmek de satamaz hale geldik. 90'lı, 2000'li yılların başında günde 500-600 ekmek satarken, şuan 20 ekmeği satamaz duruma geldik."

"Bakkallar yoksulluk sınıfına geriledi"

Bakkalların her geçen gün daha kötüye gittiğini söyleyen Nasuhbeyoğlu, sözlerine şöyle devam etti; "Bir mahalleye zincir market açıldığında bakkallar bitime gider. Market açılırken izin alınması lazım.  Zaten bakkallar zor durumda. Bir mahalleye birden fazla market açılınca bakkallar artık devam edemiyor. Üyelerimiz artık reddi miras yapmaya başladılar. SGK primlerini ödeyemiyorlar. Babanın başına bir hal geldiğinde maalesef çocuklarının ödeyemeyeceği bir borç miktarı kaldığı için reddi miras yapılıyor. Bu da şu anlama geliyor; üyelerimizin belli bir bölümü artık yokluk ve sefalet sınıfı altında yaşamak zorunda kalıyorlar. Bakkalların artık çocuklarına bırakacakları bir emekli maaşları bile yok. Acilen buna da bir çözüm bulunması gerekir. Zaten vergiyi veren de biz küçük esnafız.

"2-3 müşteriyi bir arada göremiyoruz"

Keşke hastalık olmasın da bakkalları bir hafta 10 gün kapatsınlar. Artık kısıtlamalı kapatmalara hiçbirimizin dayanacak gücü kalmadı. Pazar günü saat 10:00'da dükkanı açıyoruz. 17:00'da kapatıyoruz. Zaten bu sürede iş yapamıyoruz. Akşam saatlerinde bakkallara kısıtlama verenler lütfen gidip bir de büyük marketleri bir incelesinler. Bakkallar her zaman maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyuyor. Zaten biz 2-3 tane müşteriyi bir arada göremiyoruz. Öyle bir şansımız da yok."

Nasuhbeyoğlu, son olarak vatandaşlara alışverişte mahallelerinin bakkallarını tercih etmeleri önerisinde bulundu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)