GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-10-2021 08:30   Güncelleme : 04-10-2021 10:41

"ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK"

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, "Ordu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısından gelen açıklama özrü kabahatinden büyük bir açıklamadır." dedi.

Çarşı Polis Karakolu olarak kullanılan kamu binasının Milli Eğitim'de mekan sıkıntısı yaşandığı bir dönemde kamu tarafında tutulmayıp hükümete yakın bir vakfa devrildiğini belirten Adıgüzel, konuyla ilgili açıklama yapan Ordu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısından gelen açıklamanın ise özrünün kabahatinden büyük bir açıklama olduğunu söyledi.

"O binayı asıl sahibine verin"

Adıgüzel, sözlerine şöyle devam etti; "Ordu yerel kamu makamları da sıralı olarak buna göz yummuştur. Konu ile ilgili ilk açıklamamızda metin basına geçilirken ya da basım aşamasında Ahmet Yavuz isimli inşaat işleri yapan şahsın İlim Yayma Cemiyeti başkanı olduğu gibi bir anlam çıkmıştır. Buradaki noktalama, kelime karışıklığına sığınmak yerine konunun özüne gelmelerini bekliyorum. Soru çok nettir. Çarşı Polis Karakolu olarak kullanılan bir kamu binasının Milli Eğitim'de yurt, derslik ve kütüphane dahil birçok amaçla kullanımı mümkün iken milli eğitim müdür yardımcısı tarafından, kamuda tutmak yerine, diğer görev alanı olan ilim yayma cemiyeti Başkanlığı görevi tarafında, vakfa devrini tercih etmesidir. Aslında yine sorgulanması gereken bir il milli eğitim müdür yardımcısının aynı zamanda İlim Yayma cemiyet başkanı olmasıdır ve Ordu'daki kamu kurumlarındaki ihalelerin sadece Milli Eğitim'de değil tüm diğer kurumlarda da doğrudan teminle yapılıyor olmasıdır. Bu Sayıştay raporlarında da açıkça eleştirilmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü okulların kapalı olduğu koca 18 ay boyunca kılını kıpırdatmayıp, tadilat gereken 41 binayı okulların yüz yüze eğitime açıldığı dönemde inşaata başlamıştır. Çocuklarımız ya tehlikeli inşaat alanlarında eğitim görmekte ya da bir okulda üç okul hem de pandemide sıkıştırılmış şekildedir. Bütün bu işlerin altında milli eğitimle bu tür firmaların alengirli işleri yatmaktadır. Kendi görevlerini yapmayıp inşaat ticaret siyaset üçgeninde dolaşanlar bir de utanmadan açıklama ile cevap yetiştiriyorlar. Siz önce okulları yetiştirin. 1300 kişilik okulda tek hizmetli ile ortalığı pislik götürüyor. Hizmetli güvenlik görevlisi ve sağlık görevlisi temin edin. Ve o binayı derhal asıl sahibine millete geri verin."

Haber merkezi