GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 08:05   Güncelleme : 03-07-2021 08:05

"ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Ordu Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada; "2021 Mart ayında bir gece Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesinden çekildiğimiz ilan edilmiştir. Bu karar haklarımıza yapılmış bir saldırıdır. Kabul etmiyoruz!" denildi.Ordu Kadın Platformu üyeleri, Ceren Özdemir Meydanı'nda bir araya gelerek İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçilmesine tepki gösterdi.

"Haklara zarar gelecek"
Platform adına konuşan Mihriban Yuva, 'İstanbul Sözleşmesi’nin Anayasa'nın 90. maddesinin son fıkrasına göre normlar hiyerarşisindeki yeri kanunların üzerindedir' diyerek, şunları kaydetti; "Ülkemizin sözleşmeden çekilmesi, tıpkı sözleşmeye taraf olunurken olduğu gibi, ancak TBMM kararı ile mümkün olmakta; bu bağlamda, İstanbul Sözleşmesinden Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çekilmesi anayasaya aykırı bir durum teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin temel ilkelerine aykırı alınan bir çekilme iradesi birçok kadının, çocuğun, engelli ve LGBT+ bireyin ve toplumdaki dezavantajlı bireylerin en temel insan hakkı olan yaşama hakları başta olmak üzere, çalışma, eğitim ve sağlık haklarına zarar gelmesi sonucunu doğuracaktır.

"Kabul etmiyoruz"

Kadına Yönelik Şiddetin ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele konusunu kapsayan sözleşme hükümlerinden vazgeçmek, şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesinden vazgeçmektir ki bu kabul edilemez. İstanbul Sözleşmesi şiddete uğrayan ve uğrama tehlikesi olan tüm kadınları ve kız çocuklarını korur. Birlikte yaşayıp yaşamadığına bakılmaksızın ev içi şiddete uğrayan ve uğrama tehlikesi olan kadınları, çocukları, yaşlıları, engellileri, göçmen ve mültecileri, LGBT+’ları kısaca herkesi korur. İstanbul Sözleşmesi'nde, devlete her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, şiddeti önlemek, kadınları şiddete karşı korumak ve failleri cezalandırmak yükümlülüklerini verdiği için ısrar ediyoruz. Hukuksuzca alınan kararları değil anayasayı, yasayı ve sözleşmeyi uygulatacağız. İstanbul Sözleşmesi'nden de özgürlüğümüzden de vazgeçmeyeceğiz. Hep beraber buradayız, birlikte güçlüyüz!"

Ordu Hayat/Gözde Özgür