GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-02-2021 09:20   Güncelleme : 15-02-2021 09:20

OYUNUN KURALLARINI YENİDEN YAZDI!

OYUNUN KURALLARINI YENİDEN YAZDI!

Ordulu efsane oyun yazarının ilham veren yaşam ve başarı öyküsü: “Hayat Bir Oyun”

Türk oyun sektörünün devi, Ordulu Mevlüt Dinç, gençlere ilham olması amacıyla yazdığı ilk kitabının tüm gelirini kimsesiz çocukların eğitimine destek veren Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağışladı.

Türk oyun geliştiricilerinin önde gelen isimlerinden ve Türk oyun sektörüne büyük emekler vermiş olan Mevlüt Dinç'in kitabı piyasaya sürüldü. Bir süredir kendi yazdığı kitap projesi üzerinde çalışan Dinç, “Hayat Bir Oyun” kitabını sevenlerine armağan etti. Kitabında kariyerinden alıntılar yapan Dinç, bugüne kadar başından geçen zorlukları ve başarı öyküsünü kaleme aldı.

Kitap içerisinde Dinç'in hayatından örnekler verilecek bilgisayar konusunda hiçbir bilgisi ve eğitimi olmayan, aynı zamanda bilgisayar oyunlarına da ilgi duymayan birisinin nasıl dünya çapında bir oyun yazarı olduğuna tanık olabileceksiniz.

Mevlüt Dinç kimdir?

1988 senesinde İngiltere'de kurduğu Vivid Image adlı şirketiyle, The First Samurai ve Street Racer gibi önemli video oyunlarına imza atan yapımcı, 2000 senesinde Türkiye'ye dönerek Dinç İnteraktif adıyla yeni firmasını kurdu.

Şirketini Telekom’a sattı

2004 senesinde adını Sobee olarak değiştirmiş olduğu şirketini, 2009 senesinde Türk Telekom'a sattı. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu'nun başkanlığına, 2011 yılında ilk kez Mevlüt Dinç seçildi. Mevlüt Dinç 2013'te Sobee'den ayrıldı.

Kitabın gelirleri fakir çocukların eğitimine

Kitabının gelirinin tamamını anne veya babası hayatta olmayan çocukların eğitimine öncülük eden Darüşşafaka Vakfı’na bağışlayan Mevlüt Dinç, Ordu hemşehrilerine de şu çağrıyı yaptı:

“Sevgili Ordulular,

Ordu'nun Gölköy ilçesinin Cihadiye köyünde başlayan ve İngiltere'ye uzanan bir yaşam öyküm var.

Zorlu koşullarda geçen çocukluğum sonrası ölmediğimize şükrettiğimiz ve inşallah bir daha ülkemizin yaşamaması için dua ettiğimiz 70'lli yılların sonlarında Ankara'da üniversite okudum.

Son sınıftayken kaderin cilvesi ile bir İngiliz kız ile evlenip İngilizce'nin İ'sini bilmeden 1979 yılında İngiltere'ye yerleştim.

İngiltere'de bir fabrikada çalışırken bir çalışma arkadaşımın ısrarı üzerine 1983 yılında ilk bilgisayarımı aldım. Bilgisayar ve programlama ile ilgili hiç bir eğitim ve bilgim yokken 2 yılda kendi kendime programcılığı öğrenip 1985 yılında İngiltere'de oyun sektöründeki profesyonel kariyerime ilk adımı attım.

Kısa sürede Avrupa'nın en iyi programcıları arasına girip dünya çapında bilinen ve milyonlarca kişi tarafından oynanan oyunlara imza attım.

2000 yılının sonunda İngiltere'de edindiğim bilgi ve birikimi kendi ülkemde değerlendirip oyun sektörünün temellerini atmak için Türkiye'ye döndüm. Sıfırdan bir kaç genç ile kurduğum ekibim ile bir sürü önemli çalışmaya imza attım ve şirketimi 2009 yılında Türk Telekom'a satarak orda çalışmalarıma devam ettim.

Eminim haberiniz vardır, son yıllarda ülkemizde çok büyük oyun şirketleri satışı gerçekleşti. Ülkemizdeki bu önemli sektöre öncülük etmekten bir Ordulu olarak hep gurur duydum. Hala gençlere destek oluyor, sürekli lise ve üniversiteli öğrencilerle sohbet ve söyleşiler yapıp onlara bilgi ve birikimlerimi aktarıyorum.

Yukarda çok kısaca özetlediğim hayatımı ve kariyerimi detaylı bir şekilde kendi kalemimden 'Hayat Bir Oyun' kitabımda paylaştım.

Gençlere ilham olsun amacıyla yazdığım kitabımın tüm gelirini de kimsesiz çocukların eğitimine destek veren Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağışladım.

Anlayışınıza sığınarak bu ilk ve uzun paylaşımı yaptım. Umarım sizler de Hayat Bir Oyun kitabımı okur etrafınızdaki gençlerin okumasını teşvik eder hem de bağışa katkı sağlarsınız.

Durumlar normalleşince Ordu'da söyleşi ve kitap imza etkinliği düzenlemek istiyorum. Umarım sizlerle de yüz yüze tanışıp sohbet etme imkanı buluruz.

Herkese sağlıklı ve huzurlu güzel günler dilerim.

Selam ve saygılarımla.”

Not: Kitap yayınevinin online satış kanalı 'kitap365.com' adresinden kolayca temin edilebilir. Gözde Özgür/Ordu Hayat