GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 08:00   Güncelleme : 30-09-2021 08:00

"OYUNLARI BOZACAĞIZ"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatının 23 liraya kadar düşürülmesine tepki göstererek; "Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 26.5 liraya fındık aldığı bir ortamda serbest piyasada 23 TL'ye fındık alınması kabul edilemez. Bir oyun var ve bu oyunu bozmaya kararlıyız." dedi.

Yıllardır serbest piyasanın tekelleşmeye doğru gittiğini vurgu yaptıklarını aktaran Soydan, üreticilerin zarar görmeye devam ettiğini ancak buna izin vermeyeceklerini söyledi.

"Serbest piyasa baskı altında"

'Rekoltenin Türkiye'de, hatta dünyada düşük olmasına karşın, TMO'nun da devrede olup 26.5 TL'den 50 randıman fındık aldığı bir ortamda, fındık fiyatları serbest piyasada 23 TL'ye düşürüldü' diyen Soydan, sözlerine şöyle devam etti; "

25 lira başlayan fiyatlar nasıl oluyorsa, 23 lira seviyelerine indi. Bir kere bu kesinlikle kabul edilemez. Fındığımızın, milli ürünümüzün ayaklar altına alınmasının en büyük nedenlerinden birisi; serbest piyasasının baskı altında olmasıdır. Tekelleşen bir serbest piyasa var. Fiyatlar manipüle ediliyor. Üreticilerimiz mağdur oldu. Hatta sadece üreticilerimiz değil, birçok manav, ihracatçının bile mağdur olduğu bilgisi geliyor.

"Rekabet Kurumu devreye girmeli"

23 TL, tekelleşmeye giden serbest piyasanın ortaya koyduğu bir fiyattır. Bu duruma sadece üreticilerimiz değil, herkes tepkili. Artık bu işe müdahale edilmelidir. Özellikle Rekabet Kurumu'nun devreye girmesi lazım. Yoksa üretici bırakın 23 lirayı, fiyat belki daha aşağıya da düşse bile ürününü satmak zorunda bırakılıyor. Onun için devreye girilip artık bu duruma dur denilmesi gerekiyor."

"En çok mağdur olan üretici"

Fındık üzerinde kurulu oyunu bozmaktan başka çare olmadığını söyleyen Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; "Ortada oynanan bir oyun var ama bu oyun mücadeleyle, birliktelikle bozulabilecek bir oyun. Bu oyunları bozacağız. Üreticilerimiz panik yapmasın. Üreticiler, manavlar, ihracatçılar birlik beraberlik içerisinde olmalıyız. Çünkü burada en çok mağdur olan üreticilerimizin yanı sıra yerli işletme manav ve ihracatçılarımız da zarar görüyor. Bu mağduriyetin ortadan kalkması için birlik ve beraberlik şart. Yoksa hem fındık üretimi hem de ticaretimiz açısından olumsuz bir sürece girilebilir."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)