GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-09-2021 08:15   Güncelleme : 04-09-2021 08:15

"OYUNLARA BAŞLADILAR"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, serbest piyasanın Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındık almaya başladığı ilk günden manipülasyon yaparak fındık fiyatını düşürdüğünü belirterek, tekelci firma ve tetikçilerinin oyunlarına kaldığı yerden devam ettiğini söyledi.

 

Serbest piyasada fındık fiyatının düşmesinin tek sebebinin tekelci firma olduğunu belirten Akça, "Depolarımızı ne kadar ucuza doldurabilirsek, karımız o kadar yükselecektir mantığıyla böyle bir oyun içerisindeler." dedi.

"Patron biziz algısı yaratıyorlar"

'Serbest piyasada fındık fiyatlarının düşüşte olması, TMO'nun alımlara başlamasıyla, tekelci firma ve iş birlikçilerinin 'patron biziz' havası estirmek istemesinden kaynaklanıyor' diyen Akça, sözlerine şöyle devam etti; "TMO'ya şuanda hatırı sayılır bir fındık akışı var. İlk günde TMO'nun Ünye deposu 100 ton, 80 ton da Altınordu deposu üreticiden fındık teslim aldı. Bu iyi bir rakam. Üreticiler de ilgi gösteriyor. Bunun önüne kesmek için serbest piyasada fiyatı iyice düşürdüler. Serbest piyasada fındık fiyatı 23.50 lira seviyelerinde seyrediyor. Bu bana göre bir manipülasyon. Bunların her zaman oyunları vardır ve her dönemde de bu oyunları devreye sokarlar. TMO'nun alımlarının başladığı gün bir manevra yaparak üreticiyi panikletmek adına fındık fiyatını serbest piyasada daha da aşağıya çektiler. Fiyatları 23.50'ye kadar düşürdüler. Şuan da sahil ve orta kesimde harmanın kalkma zamanı. Bu üreticilerin bir çoğu gurbetten gelen üreticilerimiz. Bir an önce onların fındığını daha ucuza alabilmek için böyle bir manipülasyon ve oyunun peşindeler. Fiyatlardaki düşüşün tek sebebi budur. Yoksa piyasayı sıkıntıya sokup, etkileyecek bir etken yoktur. Tamamen tekelci firma ve iş birlikçilerinin oyunudur."

"Depoları doldurma peşindeler"

Bu noktada üreticilerin direnç göstermesinin çok önemli olduğunu aktaran Atakan Akça, "Bu yıl özellikle İtalya ve İspanya'da fındık olmadığını biliyorlar. Ayrıca ülkemizde yapılan resmi rekolte 650 bin ton ama bu rakamın da altında bir rekolte oluşacağını da biliyorlar. Çünkü biz rekoltenin beklenenden düşük olduğunu hem harmanlara giderek hem de üreticilerden bilgilerini alarak teyit ediyoruz. Üreticilerimizin % 70'i geçen seneki fındık miktarından daha az mahsul alabildi. Dolayısıyla bu durum da fındık rekoltesinin düşük olacağını gösteriyor. Depolarımızı ne kadar ucuza doldurabilirsek, karımız o kadar yükselecektir mantığıyla böyle bir oyun içerisindeler. Üreticilerimiz, ellerinden geldiğince direnç gösterip, ihtiyacı kadar fındığı pazara indirmelidir. Geri kalan fındığını ise emanete bırakmadan saklamaları gerekmektedir. İnşallah bu süreç üreticinin direnciyle devam ederse, serbest piyasada fındık fiyatlarının Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bile üzerine çıkacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Akça, son olarak fındık üreticilerinin ihtiyacı kadar fındığı harmana indirip emanete vermemesi gerektiğini belirterek, bu şekilde bir süre sonra serbest piyasadaki fındık fiyatının da yükselebileceğini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)