GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2021 08:15   Güncelleme : 08-01-2021 08:15

"OYUN BOZULDU"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, serbest piyasada 26 liraya kadar yükselen fındığın tekelci firmanın oyunlarıyla 22 liraya kadar gerilediğini belirterek, "Toprak Mahsulleri Ofisi alım süresini 30 Nisan'a kadar uzatmasaydı, fındık fiyatını 18 liraya düşüreceklerdi. Ama bu oyunlarını gerçekleştiremediler." dedi.

TMO'nun fındık alım süresini uzatmasının ardından serbest piyasada 22 lira olan fiyatın 23 liraya kadar yükseldiğini hatırlatan Akça, 20 Ocak'tan sonra Avrupa'daki sanayicilerin fındık ihtiyacı olacağından fiyatların yükselebileceğini söyledi.

"Fındığı 18 liraya düşüreceklerdi"

Tekelci firma ve işbirlikçilerinin fındık fiyatını en minimum seviyeye çekmek için yoğun çaba harcadıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyleyen Akça, sözlerine şöyle devam etti;

"Ekim ayı itibariyle fındık fiyatları serbest piyasada 26 lira bandına kadar yükseldi. Ama tekelci firma ve işbirlikçileri, bir manipülasyon ve oyunla beraber önce 24, düşüre düşüre 22 liraya kadar düşürdüler. TMO'nun 31 Aralık 2020 olan alım süresi 30 Nisan 2021'e kadar uzamasaydı, bir oyunu daha ortaya çıkaracaklardı. Bu oyun da fındık fiyatlarının 18 lira bandına kadar düşmesine sebebiyet verecekti. Böyle bir beklentileri vardı. Ziraat odaları olarak yapmış olduğumuz girişimler sonucunda sesimizi duyan Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, TMO'nun fındık alım süresini 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzattı. Dolayısıyla bu tekelci firmanın oyunu da bozulmuş oldu. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından TMO'nun alım süresinin uzatıldığının açıklandığı gün 22 lira olan fındık fiyatı, serbest piyasada birden 22.75 kuruşa kadar yükseldi. Şuan ise fındık 23 ve 23.25 kuruş bandında alıcı buluyor."

"Fındık fiyatı yükselecek"

Avrupalı sanayicilerin tam anlamıyla fındık almaya başlamadığına dikkati çeken Akça, sözlerini şöyle tamamladı; "Her yıl 15 Aralık ile 15 Ocak tarihleri arasında Avrupa Noel tatiline girer. Bu süre zarfında da fındık fiyatları ya düşüş seyrinde olur ya da stabil olarak seyreder. Bu dönemde şuan çok az bir yükselişle beraber fındık fiyatı serbest piyasada 23 lira olarak devam ediyor. İnanıyorum ki, Ocak ayının 15-20'sinden sonra Avrupa'dan gelecek talepler doğrultusunda fındık fiyatları artacaktır. Çünkü Avrupa'daki büyük tedarikçi ve sanayiciler, işleyeceği fındığı daha almadı. Aldıysa bile çok miktarını aldı. Zaten bunu düşen ihracat rakamlarından da görüyoruz. 20 Ocak'tan sonra Avrupa'daki sanayicilerden gelecek talep sonrasında serbest piyasada fındık inşallah arzu ettiğimiz yerlere kadar yükselecektir. Çünkü üreticinin tavrı net; 'ben 25-26 liraya fındığımı satmadım, 22-23 liraya hiç satmam'. Bu tavır devam ederse, üreticilerimiz direnmeye devam ederse, gelen talepler karşısında fındık fiyatları beklenilen seviyelere gelecektir."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)